Nowoczesne projekty łazienek dla osób niepełnosprawnych łączą w sobie wysoką funkcjonalność z wysoką estetyką i stylowym wzornictwem. Umożliwiają i ułatwiają samodzielne korzystanie osobom w każdym wieku, niezależnie od ograniczeń ruchowych i stopnia mobilności. Projektując prywatne i publiczne toalety bez barier, należy wziąć pod uwagę nie tylko prawne wytyczne ogólnobudowlane, ale przede wszystkim dobre praktyki i potrzeby osób niepełnosprawnych
Łazienki i toalety publiczne powinny być dostosowane do potrzeb wszystkich ludzi, a w szczególności osób z niepełnosprawnością. Pozwala to na swobodny dostęp do wielu usług i znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej.
Udostępnienie dobrze zaprojektowanych i użytecznych łazienek i toalet publicznych bez barier ma szczególne znaczenie w takich miejscach, jak:
Wytyczne formalne określające sposób organizacji łazienek dla osób z problemami w poruszaniu się (pamiętajmy, że warto tu także pomyśleć o seniorach) są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W rozdziale 6 zawarte są informacje dotyczące organizacji toalety publicznej. Wymiary nie są precyzyjnie podane, ale znajdziemy informacje, które pomagają w zaprojektowaniu funkcjonalnej przestrzeni. Te wytyczne warto uzupełnić o dobre praktyki i wskazówki opisane w europejskiej normie DIN 18040 poziomie.
Projektując łazienkę bez barier, należy trzymać się zaleconych wytycznych, ale warto przyjrzeć się też specjalnym potrzebom osób, które będą z niej korzystać. Dodatkowo, toalety dla osób ze specjalnymi potrzebami powinny zawierać szereg udogodnień, aby zlikwidować jak najwięcej potencjalnych ograniczeń. Praktyka pokazuje, że dobrze sprawdzają się:
Wyposażenie łazienki bez barier może być zarówno funkcjonalne, ekonomiczne i ekologiczne. Automatycznie sterowane wyłączniki światła, wody, mydła i ręczników to nie tylko wygoda, ale także ograniczenie ich zużycia i realne oszczędności. Świetnie sprawdzają się tu elektroniczne krany Geberit uruchamiające strumień wody przy zbliżeniu, samospłukujące toalety czy bezdotykowe urządzenia podnoszące poziom higieny, znacznie ograniczające czas potrzebny na sprzątanie i zmniejszające zużycie środków chemicznych.
W trosce o każdego użytkownika, Geberit proponuje dedykowane linie produktowe do łazienek dla osób niepełnosprawnych (np. Selnova Comfort). To wyposażenie zaprojektowane specjalnie z myślą o wyjątkowych potrzebach osób z ograniczoną sprawnością i dla seniorów.
Oferta uzupełniona jest o siedziska prysznicowe, uchylne regulowane lustra i specjalne deski sedesowe dla osób niepełnosprawnych.
Równolegle z rozwojem technologii, Geberit wprowadza wiele nowych funkcjonalności do swoich produktów, także tych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Wśród innowacyjnych rozwiązań warto wymienić: