Łazienka ekologicznajakie rozwiązania w łazienkach wpływają na ochronę środowiska?

Dbałość o środowisko i zasoby naszej planety coraz częściej pojawiają się jako jedne z kluczowych kryteriów wyboru wyposażenia łazienkowego. Trwałość materiałów, precyzja wykończenia, modny design – oprócz tych cech, coraz częściej patrzymy też na ekologiczne rozwiązania przyjazne środowisku. Poznaj proekologiczne produkty łazienkowe od marki Geberit.

W dobie intensywnych zmian klimatycznych każda odpowiedzialna społecznie firma produkcyjna powinna postawić sobie dbałość o środowisko naturalne jako jeden z głównych celów działalności. Grupa Geberit to nowoczesny i innowacyjny producent wyposażenia łazienkowego, który oprócz oferowania wysokiej jakości produktów, przykłada szczególną wagę do wdrażania proekologicznych rozwiązań do procesów produkcyjnych.

Geberit w 2022 roku otrzymał prestiżową nagrodę EcoVadis, przyznawaną zaledwie 1% firm na świecie. Kryterium przyznania tej nagrody jest najwyższej jakości zarządzanie polityką zrównoważonego rozwoju oraz wdrażanie rozwiązań, pozwalających na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych oraz emisji CO2. Produkty KOŁO i Geberit są projektowane pod kątem oszczędności, a zastosowane w nich rozwiązania pozwalają na mniejsze zużycie wody i ograniczenie produkcji zanieczyszczeń zarówno w łazienkach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej.

Ekologiczne rozwiązania z produktami Geberit, które pozytywnie wpływają na środowisko

wodospad

Planując urządzenie łazienki lub toalety, warto wziąć pod uwagę takie produkty, które sprzyjają ochronie środowiska. Na rynku dostępne są linie produktowe zaprojektowane z myślą o mniejszym zużyciu wody, łatwiejszym czyszczeniu lub ograniczeniu stosowania silnych środków chemicznych. Warto zastanowić się, jak można oszczędzać wodę na co dzień i jakie rozwiązania w dłuższej perspektywie będą sprzyjać środowisku

Produkty Geberit, które są eko

Toaleta ekologiczna – to pojęcie kojarzy się zazwyczaj z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką ceną i skomplikowanym montażem. Warto jednak wiedzieć, że ekologiczna łazienka jest dostępna dla każdego. Wystarczy jedynie wybrać dostępne już na rynku produkty wyposażenia łazienkowego zaprojektowane z myślą o zmniejszeniu zużycia wody. Geberit proponuje linie produktowe wyposażone w nowoczesne proekologiczne rozwiązania konstrukcyjne (m.in. toaleta bezkołnierzowa, spłuczki z regulacją ilości spłukiwanej wody, powłoki zapobiegające gromadzeniu się zanieczyszczeń) oraz systemy technologiczne (np. automatyczne spłukiwanie z optymalizacją zużycia wody).

Miski WC bez kołnierza – innowacyjna technologia TurboFlush

technologia turboflush
kobieta włącza spłukiwania turnoflush

Bezkołnierzowe muszle WC oparte są na specjalnej konstrukcji miski pozbawionej wewnętrznego zawiniętego rantu oraz specjalnemu, wirowemu wymodelowaniu jej wnętrza. Wymusza to kołowy ruch wody podczas spłukiwania i ogranicza jej rozchlapywanie. Co więcej, to bardziej wydajny system w porównaniu z miskami o tradycyjnej konstrukcji. Inny sposób spłukiwania pozwala znacznie ograniczyć zużycie i ilość wody potrzebnej do efektywnego oczyszczenia wnętrza misy. Co więcej, technologia TurboFlush jest też znacznie cichsza niż tradycyjny sposób spłukiwania toalety.

Brak wewnętrznego rantu miski bezkołnierzowej gwarantuje łatwe dotarcie do każdego fragmentu muszli podczas czyszczenia. Brak trudno dostępnych zakamarków gromadzących kłopotliwe zanieczyszczenia to nie tylko duże ułatwienie podczas sprzątania, ale też znaczne ograniczenie stosowania drażniących środków chemicznych. W efekcie mniej silnych detergentów trafia do ścieków, a potem do wód i gleby.

Stelaże podtynkowe Geberit z regulacją ilości spłukiwanej wody

Ile wody zużywa spłuczka WC do efektywnego oczyszczenia muszli? Tradycyjnie stosowane zbiorniki mają objętość od 4,5 do 6 litrów. Okazuje się, że to zdecydowanie za dużo. Projektanci oszczędnych spłuczek i stelaży podtynkowych Geberit udowodnili, że przy dobrze skonstruowanym systemie wystarczą zaledwie 4 litry na duże spłukanie. Co więcej, stelaże serii Geberit Duofix Sigma, Delta i Omega mają możliwość regulacji spłukiwanej wody. Podtynkowe oszczędne spłuczki dysponują rozwiązaniem 4/2 l, pozwalającym wykorzystać zmniejszoną lub zwiększoną ilość wody, w zależności od zapotrzebowania. Ten system to nie tylko znaczne zmniejszenie zużycia wody, ale też realna oszczędność w domowym budżecie.

Szkliwo KeraTect

szkliwo keratect

To kolejne innowacyjne rozwiązanie stosowanie w ceramice łazienkowej. Powłoka KeraTect to wyjątkowo gładki rodzaj szkliwa pokrywającego powierzchnię misek WC lub umywalek lub bidetów. Sprawia, że materiał wyróżnia się znacznie mniejszą porowatością od standardowej ceramiki, a w efekcie zabrudzenia nie pozostają na jej powierzchni, ale spływają razem z wodą. W praktyce oznacza to, że powierzchnie toalet, umywalek, bidetów pozostają dłużej czyste niż w przypadku tradycyjnych powierzchni.

Wystarczy przetrzeć powierzchnię miękką ściereczką, aby zebrać resztki wilgoci. Niepotrzebne jest męczące szorowanie i odkamienianie. Zastosowanie szkliwa KeraTect nie tylko znacznie ułatwia utrzymanie łazienki w czystości. To oszczędność czasu i wody podczas sprzątania oraz wymierne ograniczenie powstających niebezpiecznych ścieków wynikające ze stosowania silnych środków czyszczących.

Automatyczny system spłukiwania pisuarów

automatyczne spłukiwanie w pisuarach - konfiguracja

W ekologicznej łazience nie może zabraknąć także nowoczesnych pisuarów Geberit wyposażonych w automatyczny, radarowy lub termiczny system spłukiwania. Specjalnie zaprojektowany mechanizm pisuarowy pozwala uzyskać minimalność ilość spłukiwania. Elektromagnetyczne zawory spłukujące do pisuarów pozwalają na elastyczne sterowanie spłukiwaniem, a co za tym idzie – z możliwością oszczędności na zużyciu wody.

Najczęstszym widokiem w męskich łazienkach są pisuary Felix. Nic dziwnego – od momentu rozpoczęcia ich sprzedaży stały się synonimem wyposażenia każdej męskiej łazienki. Elektroniczne systemy spłukiwania to również gwarancja tego, że wykorzystując niewiele wody, pisuary Felix zawsze będą czyste.

Rewolucyjnym rozwiązaniem w portfolio pisuarów Geberit są bezwodne pisuary Preda, Selva, Tamina i Narva. Nie wymagają spłukiwania wodą, dzięki czemu można zainstalować je wszędzie tam, gdzie nie ma doprowadzenia wody lub podłączenie do instalacji wodnej jest bardzo trudne. Pisuar jest wypełniony specjalnym olejem neutralizującym, który wykorzystywany jest do spłukiwania zamiast wody. To innowacyjne rozwiązanie jest w 100% ekologiczne

Ekologiczna produkcja w Geberit

Grupa Geberit dba nie tylko o dostarczenie ekologicznych elementów wyposażenia łazienek, ale wdraża też procesy, które mają zmniejszyć wpływ ich produkcji na środowisko. Od wielu lat Geberit podejmuje działania, które mają na celu zmniejszenie wykorzystania wody w produkcji, a także na jej powtórne wykorzystanie. Potwierdzeniem tego są oczyszczalnie wybudowane przy każdej fabryce.

Kolejnym krokiem na drodze do zrównoważonego rozwoju jest optymalizacja wykorzystania zasobów i zmniejszenie ilości produkowanych odpadów poprodukcyjnych. Doskonałym przykładem jest wdrożenie procesu, w którym masa zwrotna z wycinanych otworów (np. montażowych) trafia z powrotem do mieszalni i jest wykorzystywana do produkcji kolejnych produktów. Z kolei wypalone już produkty ceramiczne, które doznały uszkodzeń na etapie wypalania, na przykład pęknięć, nie zostają wyrzucone, ale po pokruszeniu są wykorzystane ponownie, jako m.in. podsypka do budowy dróg.

Warto sobie uświadomić, że chcąc zadbać o środowisko naturalne, warto wybierać nie tylko ekologiczne produkty do wyposażenia domu, ale także kupować je od producentów, którzy wytwarzają je w procesach technologicznych nastawionych na zrównoważoną gospodarkę.

Proekologiczne podejście w budownictwie

Widoczna jest coraz większa świadomość ekologiczna inwestorów w kwestii wpływu projektów budowlanych na środowisko. Ma to bezpośrednie przełożenie na wymogi co do produktów i materiałów, z jakich obecnie budowane i wyposażane są budynki. Ważne jest, aby wyposażenie pozwalało nie tylko na mniejsze zużycie surowców podczas eksploatacji, ale także aby dostawcy wytwarzali je w zrównoważony i proekologiczny sposób.

Już teraz wiele obiektów jest budowanych zgodnie z certyfikatem ekologicznym LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) lub BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology). To budynki wyróżniające się na tle tradycyjnych nieruchomości ograniczonym wpływem na środowisko, energo- i wodooszczędne, które zostały zbudowane w zrównoważony sposób. Produkty Geberit i Koło w pełni wpisują się w wymagania budynków z certyfikatami ekologicznymi. Inwestorzy mogą liczyć na pełne wsparcie w zakresie wodooszczędnych produktów sanitarnych do łazienek i toalet.