„Zabytki to moja pasja”Wywiad z Deniz Alkan

Zawód: architektka. Pasja: remonty. Deniz Alkan, specjalistka ds. konserwacji i właścicielka Hotelu Turkish House w Stambule, o swojej fascynacji zabytkowymi budynkami.

Ekspert ds. restauracji i właściciel hotelu: Deniz Alkan na dziedzińcu specjalnie przebudowanego hotelu Turkish House w Stambule (© Haydar Erçin)

Jak to się stało, że kupiłaś Dom Turecki?

Budynki zabytkowe są moją wielką pasją. Zawsze patrzę na nie z podziwem i miłością. W międzyczasie brałem udział w renowacji około 200 obiektów zabytkowych. Dlatego zakup i renowacja takiego budynku miały sens. W tym czasie mój syn studiował administrację biznesu i turystykę, i wpadł na pomysł prowadzenia domu jako hotelu butikowego.

Co składa się na udany remont?

Udany remont oddaje sprawiedliwość budynkowi. Oryginalne materiały i oryginalny plan budynku zostały zachowane, odrestaurowane i przeniesione w przyszłość, dzięki czemu ponownie nadają się do użytku. Może zaistnieć konieczność znalezienia nowej funkcji budynku, jeśli pierwotna nie jest już możliwa. Nowa funkcja musi jednak uwzględniać także plan budynku i możliwości użytkowe budynku.

Jakie wyzwania napotkałeś podczas remontu?

Budynek zlokalizowany jest na historycznym półwyspie Sultanahmet. Zawsze trzeba się tu spodziewać pozostałości archeologicznych. I tak było: podczas renowacji natknęliśmy się na pozostałości murów i budynków z okresu późnego bizantyjskiego do wczesnego osmańskiego. Dla właścicieli takie odkrycie oznacza przede wszystkim wstrzymanie budowy. Wszystko trzeba zbadać, udokumentować i uzyskać pozwolenia. Ponadto prace budowlane nie mogą uszkodzić artefaktów. W końcu jest to nasze dziedzictwo historyczne i kulturowe.

Co było dla Ciebie szczególnie ważne w zakresie architektury i designu?

Postrzegamy siebie jako gospodarzy. Ważne jest dla nas, aby witać naszych gości z ciepłem i gościnnością typową dla naszej kultury. Różne elementy konstrukcyjne i wyposażenie również przyczyniają się do tej atmosfery.Pokoje w hotelu Turkish House wyposażone są w produkty Geberit.

Co Cię przekonało?

Jest wiele rzeczy na korzyść firmy Geberit: po pierwsze, zdecydowaliśmy się na systemy podwójnego spłukiwania, aby oszczędzać wodę. Z drugiej strony nasze łazienki nie mają standardowych wymiarów, dlatego konieczne były indywidualne i elastyczne rozwiązania. Na przykład pod prysznicem. Firma Geberit oferuje również odpowiednie produkty do tego celu: odpływy liniowe CleanLine można przycinać na wymiar w zależności od potrzeb. Smukłe toalety iCon doskonale pasują również do różnych rozmiarów pomieszczeń. Przede wszystkim jednak przekonała nas zarówno obsługa, jak i jakość produktów Geberit.

O Deniz Alkan
Deniz Alkan to turecka architektka, projektantka i specjalistka ds. konserwacji. Studiowała architekturę na Politechnice ITÜ w Stambule. Specjalizowała się w konserwacji i restauracji zabytków architektury. Wraz ze swoim wspólnikiem założyła firmę zajmującą się rnowacją zabytków. Jednocześnie jest prezesem Stowarzyszenia Ochrony Środowiska Historycznego i Budownictwa oraz członkiną zarządu Izby Architektów w Stambule. Od 2022 roku jako firma rodzinna prowadzi hotel Turkish House w historycznej dzielnicy Sultanahmet w Stambule.

Subskrybuj eViewBiuletyn Geberit dla architektów

Pictures collage (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach wszelkiego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Okresowo „eView”, biuletyn referencyjny Geberit, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” oferuje wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także dodatkowe informacje.