The Circle w ZurychuOsiąganie nowych wyżyn

The Circle jest doskonałym przykładem konstrukcji o wysokim zagęszczeniu, ponieważ zajmując powierzchnię 30,000 m², przekształca ją w 180,000 m² przestrzeni użytkowej. Ten kompleks budynków na największym szwajcarskim lotnisku w Zurich-Kloten wyznacza również nowe standardy w zakresie zrównoważonego budownictwa. Geberit miał tu istotny wkład, dostarczając szeroką gamę produktów.

Przybywający do The Circle – na przykład przed odlotem na wakacje – mogą pomyśleć, że znajdują się w centrum miasta, a nie na lotnisku. Ta nowoczesna inwestycja mieści w sobie sklepy, bary i restauracje, a także biura międzynarodowych firm i centrum kongresowe dla 2,500 gości. Dwa hotele Hyatt oraz klinika ambulatoryjna, prowadzona przez Szpital Uniwersytecki w Zurychu, stanowią dodatkowe udogodnienia w tym tętniącym życiem miejscu, którego pierwotnie dostępna powierzchnia 30,000 m² została obecnie zwielokrotniona. Jest to konstrukcja o wysokim zagęszczeniu, gdzie każdy metr kwadratowy jest cenny i może zostać wykorzystany na różne sposoby.

Dobre wykorzystanie szarej wody

The Circle to przykład architektury, która jest nie tylko nowoczesna i wielofunkcyjna, lecz także – co równie ważne dla dzisiejszego społeczeństwa – zrównoważona. Otwarty w listopadzie 2020 obiekt wyznacza nowe standardy ekologicznego projektowania. To dzięki temu może się pochwalić najwyższym poziomem certyfikacji LEED, w systemie opracowanym przez U.S. Green Building Council, czyli LEED Platinum. Ta nowoczesna inwestycja jest także największym dotychczas projektem budowlanym, który został certyfikowany zgodnie z wytycznymi Swiss Minergie.

Oszczędne gospodarowanie wodą to jeden z elementów, przyczyniających się do pozytywnej oceny cyklu życia tego budynku. Dzięki oszczędnym kranom i wykorzystaniu wody deszczowej jako szarej wody, cały obiekt zużywa średnio o połowę mniej wody pitnej, niż zwykłe budynki. W The Circle około 85 procent toalet jest spłukiwanych przy użyciu szarej wody. Geberit przyczynił się do realizacji tej koncepcji, dostarczając system odwodnienia dachów Pluvia oraz wysoce dźwiękochłonny system kanalizacyjny Silent-db20

Zielony w sercu

Jednak zielone serce The Circle można znaleźć przede wszystkim w sieci energetycznej dostarczającej ciepło i chłodzenie. Spośród 1150 pali w fundamencie, 850 zostało zaprojektowanych jako pale energetyczne. Latem transportują one nadmiar ciepła pod ziemię, gdzie jest ono magazynowane jako energia. Zimą ciepło to może być wykorzystywane do ogrzewania budynku. Energia zewnętrzna w postaci energii elektrycznej jest wymagana tylko do obsługi pomp ciepła i agregatów chłodniczych. Część energii elektrycznej jest również generowana z energii słonecznej, dzięki panelom słonecznym zainstalowanym na wszystkich odpowiednich powierzchniach dachowych.

Circle to nie tylko zielone serce, ale także własne zielone płuca, z 80 000 metrów kwadratowych lasów, łąk i bagien przekształconych w park lotniskowy, w którym zarówno podróżni, jak i mieszkańcy mogą odpocząć i zrelaksować się w sercu natury.

Fakty

The Circle

The Circle

  • Architekt: Riken Yamamoto
  • Właściciel: Flughafen Zürich AG and Swiss Life AG
  • Ogólne zarządzanie projektem: HRS Real Estate AG
  • Projekt parku: Studio Vulkan Landschaftsarchitektur GmbH

Address: The Circle, Zurich Airport, CH-8058 Zurich

Galeria zdjęć

Zapisz się do eViewNewsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć budynków referencyjnych (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.