Gra światłem Prowansji LUMA centrum kultury w Arles (FR)

Arles, stolica regionu Camargue na południu Francji, ma nową atrakcję: nad miastem z rzymskim amfiteatrem mieni się w słońcu wieża autorstwa Franka Gehry'ego. Jest wizytówką 11-hektarowego centrum kultury LUMA.

W 2010 roku Fundacja LUMA, założona przez szwajcarską mecenaskę sztuki, Maję Hoffmann, nabyła przemysłowe nieużytki w pobliżu centrum Arles. Jedenaście lat później w tym miejscu zostaje otwarte centrum kultury LUMA Arles. Składa się z obszernego parku z pracowniami i mieszkaniami artystów, sali do dużych imprez, centrum szkoleniowego, laboratoriów i kawiarni, zapewniając tym samym spójną infrastrukturę dla wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych i wystaw. W północno-wschodniej części parku widoczny z daleka wieżowiec autorstwa kanadyjsko-amerykańskiego architekta Franka Gehry'ego.

Niepowtarzalny podpis architekta

Podobnie jak w przypadku wielu budynków zaprojektowanych przez Gehry'ego, na pierwszy rzut oka prawie niemożliwe jest uchwycenie struktury i układu wewnętrznego tego budynku. 56-metrowa wieża wznosi się z trzykondygnacyjnej szklanej konstrukcji w kształcie bębna, zwężając się nieregularnie ku górze. Ta 10-piętrowa wieża zawiera różne przestrzenie wystawiennicze i eventowe, kawiarnię oraz biura i archiwa administracji LUMA.

Temat zdjęć na każdą porę dnia

Fasada wieży składa się z 53 skrzynek z lustrzanymi oknami i prawie 11 000 specjalnie powlekanych paneli aluminiowych. Z daleka wyglądają jak świecąca zbroja w łuskach. W zależności od pory dnia odbijają światło w bardzo różnych nastrojach. W ten sposób Frank Gehry inscenizuje naprawdę wyjątkowe widowisko ze słynnym światłem Prowansji.

Fascynujące wnętrze

Wewnątrz zalanej światłem wieży oko może również nacieszyć się bogactwem starannie dobranych materiałów i ekscytujących perspektyw. Imponujące, kręte schody łączą piętra szklanego bębna, a każdy, kto się odważy, może skorzystać ze zjeżdżalni w dół. Wysoka estetyka była również priorytetem w technologii budowlanej. Około 80 toalet w centrum kultury jest spłukiwanych za pomocą technologii spłukiwania podtynkowego Geberit. Do spłukiwania zastosowano zarówno atrakcyjne płytki Sigma50 ze szczotkowanej stali chromowanej, jak i bezdotykową Sigma80.

Fakty

Geberit Know-how

Geberit Know-how

Galeria zdjęć

Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć budynków referencyjnych (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.