Ku niebu.KTW najwyższy budynek na Górnym Śląsku

Niczym szklane pudełka ustawione jedno na drugim, wznoszą się nad miastem budynki .KTW. Ten najwyższy budynek w regionie (133 m) zaprojektowany został przez Medusa Group. Składający się z dwóch luksusowych wieżowców kompleks stanął w samym centrum Katowic, tuż obok legendarnego Spodka oraz obiektów, które pojawiły się w tej części Katowic w ostatniej dekadzie: budynku NOSPR, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Muzeum Śląskiego.

Zespół biurowy .KTW w Katowicach (© TDJ Estate Sp. z o.o.)

.KTW – co podkreślają projektanci – miał być maksymalnie prosty, a jednocześnie z pomysłem i fantazją - wyrazisty jak Śląsk, który dla projektantów oznacza etos pracy, sumienność, uczciwość, prostotę i skromność. Architekci z Medusa Group: Przemo Łukasik i Łukasz Zagała zaproponowali podzielenie budynków na mniejsze, kubiczne segmenty, które ułożone jeden na drugim miałyby być nieco względem siebie poprzesuwane. Ten zabieg ma zdynamizować sylwetkę wież, a także dać możliwość zrobienia dostępnych dla pracowników tarasów pomiędzy niektórymi kondygnacjami. Trochę jak ustawione na sobie pudełka, a trochę jak klocki Jenga wieże .KTW robią niesamowite wrażenie nie tylko na mieszkańcach Katowic, ale i przyjezdnych stając się punktem orientacyjnym okolicy. Z najwyższego, liczącego 133 m wysokości budynku rozciąga się piękny widok na panoramę Katowic.

Elewacje obydwu biurowców wykonano ze szklano-aluminiowych modułów, a oba budynki połączone są ze sobą podziemnym garażem.

Zamiana miejsc

Zespół biurowy .KTW zlokalizowany jest w ważnym urbanistycznie miejscu Katowic, na styku z istniejącą zabudową i zagospodarowaniem terenu. Wieże wypełniły działkę po jednym z najwyższych budynków dyrekcji kolei w regionie, gmachu biurowca Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, oddanym do użytku w 1974 roku.

Wysokościowiec, zaprojektowany przez jednego z ważniejszych lokalnych architektów lat 50. i 60., Jerzego Gottfrieda, stanowił element powojennej kompozycji urbanistycznej śródmieścia Katowic, będącej konsekwencją wieloletnich przekształceń.

Rozwiązania Geberit według potrzeb

W obu wieżach znajdują się najbardziej znane produkty i systemy Grupy Geberit. Oprócz systemu Geberit Pluvia, zastosowano kształtki Sovent, które umożliwiają zastosowanie tańszego rozwiązania pionów kanalizacyjnych w budynkach wysokich. Dzięki specjalnej budowie kształtek zwiększa się wielokrotnie przepustowość rur spustowych i nie jest już potrzebny dodatkowy pion z wentylacją boczną. W obu wieżach znajduje się kanalizacja niskoszumowa Silent dB 20, a częściowo Silent PP. Systemy kanalizacji niskoszumowej stają się standardem w budynkach biurowych, a także hotelach i obiektach szpitalnych. Mapress CS i stelaże Duofix i Duofix Basic, wraz ceramiką Koło znalazły się na kolejnych piętrach .KTW. Trwają prace nad kolejnymi fit out’ami.

Przemo Łukasik

Przemo Łukasik - architekt

„Wybraliśmy odpowiednią technologię i producenta, za którym stoi wieloletnie doświadczenie i jakość nie pozostawiająca żadnych wątpliwości” - arch. Przemo Łukasik

Współzałożyciel śląskiej pracowni medusa group. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette.

W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu.

Geberit Know-How

Zastosowane rozwiązania Geberit
Geberit Pluvia
Sovent
Silent-db 20
Silent PP
Mapress C-Stahl
stelaże Geberit Duofix i Duofix Basic
ceramiką Koło

Projekt
Przemo Łukasik, Łukasz Zagała; projekt siw: Joanna Sowula-Katańska, Magdalena Odrzywolska

Instalacje
CEGROUP Gliwice.

Adres:
Al. Roździeńskiego 1,
Katowice

Wykonawca:
konstrukcja: Firma Inżynierska STATYK, Katowice

Rok: I wieża: 2018; II wieża: 2021

Copyright: TDJ Estate Sp. z o.o.