Unosząca się lekkośćFerring Pharmaceuticals, Kastrup (DK)

Nowa siedziba firmy farmaceutycznej Ferring Pharmaceuticals w Kastrup w Danii praktycznie unosi się nad wodą. Aby zapewnić optyczną lekkość konstrukcji aż do szklanej kopuły, potrzebna była specjalistyczna wiedza firmy Geberit.

Nowa siedziba firmy farmaceutycznej Ferring Pharmaceuticals przyciąga wzrok pod każdym względem. Położony w Kastrup, na obrzeżach Kopenhagi, ten sześciopiętrowy budynek góruje nad niską zabudową dzielnicy. Lokalizacja dodatkowo podkreśla jego charakter jako pasjansa: otoczony z trzech stron wodą trójkątny budynek wyznacza granicę między lądem a wodą.

Widok na morze dookoła

Budynek Feering Pharmenaceuticals w Danii (©Foster&Partners)

Przyczynia się do tego imponująca, szklana fasada całego budynku. Wewnątrz oferuje zapierający dech w piersiach widok na cieśninę Sund między Kopenhagą w Danii a Malmö w Szwecji. Jednocześnie światło dzienne z łatwością wpada do wnętrza, tworząc doświetlone przestrzenie biurowe, hol wejściowy, kawiarnię i sale konferencyjne.

Sercem budynku jest atrium, czyli przestrzeń wewnętrzna, z której do otaczających go pomieszczeń można dostać się schodami lub przeszklonymi windami. Nad atrium góruje szklana kopuła, która zapewnia dodatkowe naturalne światło.

Specjalny dach

Budynek Feering Pharmenaceuticals w Danii (©Foster&Partners)

Ta szklana konstrukcja dachu była również jednym z największych wyzwań w tym projekcie dla architektów Foster&Partners. Bezpośrednia lokalizacja budynku nad Bałtykiem wymaga solidnej konstrukcji, ponieważ musi wytrzymać wiatr i warunki pogodowe podczas zimowych sztormów. Odwodnienie, ogromnego, kopulastego dachu i nawis dachowy ze wszystkich trzech stron również stawiał Geberit przed niezwykłym zadaniem. Oprócz systemów zaopatrzenia w wodę Geberit wniósł również do projektu system odwodnienia dachu Pluvia.

„Nasz dział techniczny musiał wykonać specjalne obliczenia, aby znaleźć odpowiednią lokalizację i konstrukcję do instalacji systemu odwadniającego Pluvia”, mówi Lennarth Dahl, który doradzał firmie budowlanej Dtek w zakresie stosowania produktów Geberit. „Musieliśmy precyzyjnie sprawdzić, w jaki sposób woda deszczowa będzie przeciekać z kopuły na dach, aby system odwodnienia dachu działał optymalnie”.

System odwodnienia dachu uwzględnia szczególne warunki wiatrowe i opadowe panujące w danym miejscu - i sprawia, że pasjans ze szklaną okładziną wydaje się unosić światło z bliska i daleka.

Fakty

Galeria zdjęć