Mikroapartamenty zyskują na popularnościCubus130, Frankfurt nad Menem (DE)

W Cubus130 we Frankfurcie wzornictwo i funkcjonalność doskonale się uzupełniają, właśnie dlatego, że jest tu mało miejsca. Dzięki swoim rozwiązaniom przed i za ścianą Geberit przyczynia się do budowy budynku mieszkalnego, który wyprzedza trendy w miejskim mieszkaniu.

Mini balkony, mini łazienki, małe kuchnie: Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a pojedyncze gospodarstwa domowe są standardem, nowe formy życia są bardziej niż popyt. Zapotrzebowanie to spełnia apartamentowiec Cubus130 we frankfurckiej dzielnicy Niederrad.

Od marca 2021 r. dawny akademik, wybudowany pierwotnie w 1971 r., oferował 137 mikroapartamentów.

Większość mieszkań ma powierzchnię około 18 metrów kwadratowych, niektóre od 27 do 30 metrów kwadratowych. 24 mieszkania spełniają wszystkie wymogi dostępności. Wszystkie są nowoczesne, funkcjonalne i niedrogie. W końcu mandat przyznany Nassauische Heimstätte, państwowej firmie mieszkaniowej, która kupiła i przebudowała budynek, polegał na stworzeniu niedrogich mieszkań dla dużej części populacji.

Małe, ładne i praktyczne: tymczasowe zakwaterowanie przy Goldsteinstrasse 130 we Frankfurcie nad Menem(DE) (© Geberit)
Geberit WC Renova Plan (© Geberit)

Dostępny również na pobyt krótkoterminowy

Dom z efektowną czerwoną fasadą i sześciennymi minibalkonami to także rozwiązanie dla innego trendu - mieszkania krótkoterminowego. Tak więc, jeśli szukasz wygodnego miejsca na pobyt podczas semestralnych studiów na uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem, odbycia stażu lub ukończenia tymczasowego projektu, w Cubus130 znajdziesz już umeblowane mieszkanie.

Cubus130 oferuje jednak znacznie więcej niż małe przestrzenie i pobyty tymczasowe. Budynek mieszkalny w swojej architekturze i koncepcji użytkowania antycypuje tendencję do przesuwania niektórych funkcji mieszkaniowych w przestrzeń półpubliczną. Nowoczesny „homo mobilis” nie potrzebuje ani własnego samochodu, ani własnej pralki, to motto na Goldsteinstrasse 130. Pojazdy firmy car-sharing są zaparkowane w garażu podziemnym. Inne usługi, takie jak sprzątanie lub pranie, można zarezerwować w dowolnym momencie.

Wzorcowy projekt

Przemysłowo prefabrykowany system instalacyjny Geberit GIS dla kompletnego systemu zasilania i odwadniania skrócił czas budowy o trzy miesiące (© Geberit)

Cubus130 to także wzorcowy projekt dla firmy Geberit. „Pierwotny plan zakładał budowę wszystkich mieszkań z indywidualnymi instalacjami”, mówi kierownik projektu Lothar Lühr, inżynier z LIST BiB Bielefeld, który był odpowiedzialny za instalacje grzewcze, wentylacyjne i sanitarne. Geberit zaproponował bardziej wydajne rozwiązanie z systemem GIS IV, przemysłowo prefabrykowanymi instalacjami przedściennymi dla kompletnego systemu zasilania i odwadniania. „Dzięki temu zaoszczędziliśmy trzy miesiące czasu budowy”, mówi z zadowoleniem Lothar Lühr.

Firma Geberit była równie przekonująca ze swoimi rozwiązaniami w zakresie projektowania łazienek, z których najmniejsza mierzy zaledwie 3,69 m2. Twórcy projektu sprostali temu wyzwaniu dzięki oszczędzającej miejsce serii ceramiki Geberit Renova Plan. Umywalki z tej serii mierzą zaledwie 55 centymetrów szerokości. Jednocześnie ich czyste, pozbawione ozdób kształty współgrają z duchem czasu.

Fakty

Geberit Know-how