Dom pośród loduCentrum Icefjord, Ilulissat (DK)

Głównym przesłaniem Centrum Icefjord jest zanikanie spektakularnego krajobrazu polarnego na zachodzie Grenlandii. Unikalny kształt budynku stanowił szczególne wyzwanie dla lokalnej firmy sanitarnej.

Prawie żaden produkt wytworzony przez człowieka, włączając w to architekturę, nie może konkurować z pięknem przyrody. To nie przypadek, że Ilulissat Icefjord na zachodnim wybrzeżu Grenlandii jest wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco: 70 milionów ton lodu odrywa się codziennie od pobliskiego lodowca Sermeq Kujalleq, wpływając do fiordu o szerokości 6 km i długości 55 km. Mniejsze i większe góry lodowe dryfują do zatoki Disko, sprawiając wrażenie niemal niewyczerpanej siły natury.

To wrażenie jest jednak złudne. Tutaj, na północ od koła podbiegunowego, natura jest szczególnie podatna na zagrożenia. Wielkość mas lodu na fiordach zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatniej dekady.

Skrzydło poruszane wiatrem

Centrum Icefjord jest jedynym budynkiem pośrodku lodowego krajobrazu (© Adam Mørk)

Delikatność krajobrazu dzikiej przyrody znajduje odzwierciedlenie w Centrum Icefjord w Ilulissat, autorstwa architektki Dorte Mandrup. Zbudowane na wysokim płaskowyżu na skraju trzeciego co do wielkości miasta Grenlandii, centrum dla zwiedzających oferuje nie tylko widok na spektakularną zatokę z dryfującymi górami lodowymi. Dzięki swojemu kształtowi przypominającemu skrzydło, wtapia się w ten zaśnieżony i wietrzny krajobraz.

Konstrukcja nośna z widocznymi stalowymi ramami, drewnianymi elementami i oknami sięgającymi od podłogi do sufitu odgrywa kluczową rolę w dostosowaniu bryły budynku do otoczenia. Wydłużona konstrukcja budynku, zakrzywiona pośrodku, umożliwia również podziwianie kolejnych fragmentów terenu przez trójkątne i kwadratowe okna.

W szczególności zakrzywiony kształt budynku stanowił wyzwanie dla firmy zajmującej się instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. „Zarówno szachty, jak i wszystkie rury musiały być zainstalowane w wykrzywionych ścianach”, mówi Jesper Bredahl, współwłaściciel firmy sanitarnej i elektrycznej VVS og El Firmaet A/S w Ilulissat. Decyzja o wyborze produktów Geberit była dla niego i jego partnera biznesowego Jespera Hjorta Hansena oczywista: „Systemy Geberit są bezpieczne i niezawodne przez długi czas od zakończenia instalacji”.

Różnorodność lodu

Dach Centrum Icefjord jest również tarasem spacerowym (© Adam Mørk)

Centrum Icefjord jako główne przesłanie przedstawia podstawowy element grenlandzkiego krajobrazu - lód zagrożony zmianami klimatycznymi.

Wystawa, uzupełniona o laboratorium lodowe i kino, wykorzystuje zarówno fizyczne przedmioty, jak i nośniki multimedialne, aby opowiedzieć historię lodu, jego powstawania i zmian fizycznych, jego ruchów sejsmicznych i roli w historii klimatu.

To właśnie połączenie nauki, architektury i natury pozwala nam lepiej zrozumieć temat lodu i jego znaczenia daleko poza Grenlandią.

„Jakość i niezawodność”Jesper Bredahl i Jesper Hjort Hansen, wykonawcy instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych w Grenlandii

Jesper Bredahl, współwłaściciel firmy wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej VVS og El Firmaet A/S w Ilulissat (© Adam Mørk)
Jesper Hjort Hansen, współwłaściciel firmy wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej VVS og El Firmaet A/S w Ilulissat (© Adam Mørk)

Co odróżnia Waszą pracę od firm hydraulicznych w kontynentalnej części Danii?

W miesiącach zimowych, które trwają od jednego do czterech miesięcy, mamy temperatury od -15 do -20 stopni. Wymaga to zastosowania zabezpieczeń przed zimnem, takich jak ogrzewane namioty.

Czy wykonujecie również prace instalacyjne w miesiącach zimowych?

Musimy zakończyć wszystkie prace na zewnątrz do 1 października. Zimą pracujemy wewnątrz budynku.

Czy potrzebne są specjalne rozwiązania lub produkty?

W zasadzie używamy preizolowanych rur wodociągowych i kanalizacyjnych z kablem grzewczym.

To nie pierwszy raz, kiedy wybieracie produkty Geberit. Co Was przekonuje?

Oczywiście jakość i niezawodność produktów Geberit.

O Jesperze Hjorcie Hansenie i Jesperze Bredahlu
Jesper Hjort Hansen i Jesper Bredahl są właścicielami firmy z branży wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej VVS og El Firmaet A/S in Ilulissat. Firma działa na rynku od ponad 20 lat i zatrudnia obecnie około 100 osób.
Założona jako tradycyjna firma hydrauliczna, VVS og El Firmaet A/S rozwinęła się dalej i dziś oferuje usługi w zakresie hydrauliki, elektryki, ogrzewania, izolacji, obróbki metali i napraw samochodów.

Fakty

Geberit Know-how

Zastosowane produkty Geberit
  • System odwadniający PE
  • Spłuczka Sigma
  • System montażowy Duofix
  • Przycisk uruchamiający Sigma 70

Zapisz się do eViewNewsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.