Energooszczędne rozwiązania to standardowe cechy współczesnych budynków, które zwykle są stosowane w ramach całej konstrukcji. Niemniej jednak w przypadku przewodów wentylacyjnych zawsze występował brakujący element układanki, którego nikt nie był w stanie znaleźć - aż do czasu pojawienia się zaworu energooszczędnego Geberit. Na przykład, gdy spłukiwana jest toaleta, taki otwór zapobiega tworzeniu się podciśnienia i opróżnianiu syfonów. W przeszłości otwarty przewód wentylacyjny powodował stałą utratę ciepła przez system kanalizacyjny.
Teraz jednak innowacyjny zawór energooszczędny Geberit sprawia, że problem ten należy już do przeszłości dzięki:
W zależności od konstrukcji budynku, lokalizacji i warunków pogodowych, koszt montażu zaworu utrzymywania energii ERV Geberit może zwrócić się w ciągu pięciu do dziesięciu lat*. Osoby korzystające z tarasów dachowych również mogą odnieść korzyści z zamontowania zaworu utrzymywania energii ERV Geberit, który zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z rur wentylacyjnych.
* Informacje oparte na obliczeniach modelowych z wykorzystaniem temperatur powietrza w Lucernie (Szwajcaria) dla budynku wielokondygnacyjnego z niezaizolowanymi przewodami wentylacyjnymi.
Widok przez kamerę termowizyjną pokazuje wyraźnie różnice temperatur powierzchni, które są szczególnie widoczne w chłodne dni.
Zawór utrzymywania energii ERV Geberit uszczelnia kanalizacyjną rurę wentylacyjną powyżej dachu za pomocą opatentowanego systemu membran magnetycznych. System ten otwiera się automatycznie, gdy wymagane jest wyrównanie ciśnienia. Przez resztę czasu zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Nadmierne ciśnienie z kanalizacji może uchodzić przez zawór utrzymywania energii ERV Geberit, ponieważ membrany otwierają się w obu kierunkach. Tym samym zawór ten spełnia wymagania normy SN 592000.
Pracując na zlecenie szwajcarskiego Federalnego Urzędu ds. Energetyki SFOE, Szkoła Inżynierii i Architektury Uniwersytetu w Lucernie przeprowadziła badanie dotyczące utraty ciepła przez otwory funkcjonalne w powłokach budynków. Wyniki tego badania pokazują, że utrata ciepła następuje przez otwory wentylacyjne.
OEKAG WasserTechnik AG / Szwajcarska Fundacja na Rzecz Klimatu (Swiss Climate Foundation) / Szwajcarski Federalny Urząd ds. Energetyki (SFOE)