Zapisane w kamieniu The Valley, Amsterdam (NL)

“The Valley“ oferuje wysokiej jakości przestrzeń mieszkalną w centrum Amsterdamu. Przestrzeń publiczna budynku otrzymała certyfikat zrównoważonego rozwoju BREEAM Excellent. Kompetencje sanitarne Geberit również przyczyniły się do tego osiągnięcia.

Budynek nie będzie wyglądał w rzeczywistości tak, jak na ilustracjach - narzekał w 2016 r. holenderski krytyk architektury Mark Minkjan na pierwsze wizualizacje projektu. Ale “The Valley“, jak nazywa się kompleks budynków w wieżowcu Zuidas i dzielnicy finansowej w Amsterdamie, stoi od 2021 roku i wygląda niezwykle podobnie do renderingów.

Dolina w krainie zapadlisk

Gładki na zewnątrz, surowy skalisty wąwóz wewnątrz: "Dolina" w Amsterdamie (NL) (© Marcel Steinbach)

Początkowy sceptycyzm nie jest zaskakujący. “The Valley“ rzuca wyzwanie znanemu pojęciu architektury. Przypomina kamieniołom, z którego wnętrza wydobywa się materiał budowlany. Z zewnątrz ściany kompleksu budynków są gładkie, pokryte lustrzaną powłoką. Wewnątrz otwiera się surowy, skalisty wąwóz.

198 mieszkań o powierzchni od 55 do 400 metrów kwadratowych mieści się w tej miejskiej górze w trzech wieżach o wysokości do 102 metrów. Podstawa jest zarezerwowana do użytku publicznego. Na pięciu piętrach znajdują się biura, sklepy, restauracje, basen, siłownia, przestrzenie wystawowe i muzeum historii naturalnej.

Zielony na zewnątrz i wewnątrz

Obecnie jeszcze naga fasada wkrótce się zazieleni: Rośnie tu 155 odmian roślin (© Marcel Steinbach)

Natura jest integralną częścią tego architektonicznego dzieła. Piet Oudolf, wielki mistrz holenderskiego ogrodnictwa krajobrazowego, otrzymał zlecenie na nasadzenia. Sadzenie? Określenie to nie pasuje do pionowego krajobrazu ogrodowego, który Piet Oudolf zrealizował w “The Valley“. Na dziesięciu kondygnacjach rośnie 155 odmian roślin. Podczas gdy kwitnące krzewy i drzewa rosną na niższych piętrach, na górnych tarasach rosną głównie śródziemnomorskie zioła.

Ale to nie jedyny powód, dla którego “The Valley“ jest uważany za “zielony“ budynek. “The Valley“ jest tak zwanym “budynkiem plusenergetycznym“ i generuje więcej energii niż pobiera z zewnątrz. Systemy fotowoltaiczne na dachach, ogrzewanie miejskie i potrójne szyby, ogrzewanie podłogowe i chłodzenie przyczyniają się do tej efektywności energetycznej.

Zaufanie do Geberit

Jeroen Kemmink

Geberit przyczynia się również do uzyskania oceny “BREEAM-NL Excellent“ w standardzie certyfikacji BREEAM, która została przyznana niższym, publicznym piętrom. W końcu wydajne zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków są również ważnymi kryteriami certyfikacji zrównoważonych budynków. “Ostrożne korzystanie z wody było ważnym tematem od samego początku“, wspomina Jeroen Kemmink, kierownik projektu odpowiedzialny ze strony Geberit..

Aby zagwarantować minimalną objętość spłukiwania przy optymalnym spłukiwaniu toalet, zoptymalizowano systemy rur i skrócono drogi przepływu wody. W tym celu budowniczowie zdecydowali się na wydajny system odwadniania SuperTube - i to tylko podczas procesu budowy. “Bliskie wsparcie było warunkiem wstępnym, abyśmy mogli wspólnie wdrożyć to rozwiązanie“ - mówi Jeroen Kemmink. “Nie byłoby to możliwe bez wieloletniej współpracy i wzajemnego zaufania“.

"The Valley" rzuca wyzwanie zwykłemu pojęciu architektury (© Marcel Steinbach)
Pięć niższych pięter mieści sklepy, biura, restauracje i muzeum historii naturalnej (© Marcel Steinbach)

Fakty

Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć budynków referencyjnych (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje