Pasilan Konepaja w Helsinkachhale produkcyjne fabryki kolei Konepaja

Jest to jeden z najsłynniejszych budynków przemysłowych w Finlandii i symbol Helsinek: hale produkcyjne fabryki kolei Konepaja zostały przekształcone w miejski salon dla mieszkańców.

Założona w 1903 roku fabryka kolei Konepaja w centrum Helsinek to zespół trzech budynków przemysłowych, z czego dwa znajdują się na liście zabytków. Fińskie Koleje Państwowe budowały tu wagony pasażerskie i towarowe. Od lat 90-tych produkcja była stopniowo wycofywana. W 2018 roku były ambasador USA w Finlandii Bruce Oreck i jego partnerzy biznesowi kupili budynek fabryki, kładąc podwaliny pod jego przekształcenie w miejsce spotkań kulturalnych mieszkańców Helsinek.

Różnorodna konwersja

Oferta w Konepaja jest już niezwykle różnorodna. Pierwszymi najemcami są Fiński Teatr Narodowy, obiekt dla modnego sportu, jakim jest tenis padel, a także bary, kluby i supermarket. Do końca tego roku dodany zostanie lokalny minibrowar, restauracje i powierzchnie biurowe.

Wymagający remont

Fabryka stała się tu salonem (© Kansallisteatteri)

Aby ten inspirujący „salon” był możliwy, konieczna była intensywna współpraca wszystkich zaangażowanych stron. Szczególnie przy przebudowie zabytkowych budynków: hali montażowej i lakierni.

Nie wolno było wprowadzać żadnych zmian w halach, które zbudowano z czerwonej cegły, kamiennych filarów i drewnianych słupów. Wpłynęło to również na odwodnienie dachów. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem okazał się system odwadniania dachów Pluvia firmy Geberit, który można było zamontować na zabytkowych ścianach przy minimalnej liczbie łączników. Ponieważ rurociągi poziome nie wymagają spadku i mają mniejsze wymiary niż zwykłe systemy odwadniające, udało się również zaoszczędzić sporo miejsca.

Zmiana trwa

Oferta w Konepaja jest niezwykle różnorodna. Bary, kluby, wydarzenia sportowe i kulturalne znajdą tu wystarczająco dużo miejsca (© Kansallis Teatteri)

Jednak dalszy rozwój i przekształcanie tego obszaru nie jest jeszcze zakończone. W zeszłym roku miasto Helsinki, jako właściciel otaczających je gruntów, rozpoczęło sporządzanie planów hotelu, biura i budynku handlowego.

W tym celu ogłoszono konkurs na projekt. Zwycięski projekt obejmuje wieżowiec - nosi tytuł „Dach dla Helsinek”.

Fakty

Geberit Know-how

Galeria

Zapisz się do eViewNewsletter Geberit dla architektów

Pictures collage (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.