Restauracja Born, SingapurZaprojektuj świątynię z kuchnią gwiazd

Wykwintna restauracja Born na historycznym dworcu kolejowym Jinrikisha jest wizytówką designu. Ale to nie jedyny powód, dla którego singapurskie media mówią o „otwarciu restauracji roku 2022”. Born oferuje ucztę dla oczu i podniebienia jednocześnie.

„Oszałamiający! Najlepszy kęs w Azji!”. Oraz w „jednym z niewielu historycznych zakątków” Singapuru. Projektant wnętrz Alan Barr, założyciel Greymatters, brzmi wylewnie. Opowiada o restauracji Born, której projekt wnętrz stworzył wraz ze swoim zespołem.

Wykwintna świątynia znajduje się na terenie dawnego dworca kolejowego Jinrikisha, budynku mającego ponad 100 lat. A właścicielem jest nikt inny jak gwiazda filmowa Jackie Chan. Jest właścicielem różnych nieruchomości w całej Azji Południowo-Wschodniej. Teraz także restauracja Born. Otworzył swoje podwoje w czerwcu 2022 roku i zajmuje parter.

Jakość na pierwszym miejscu

Restauracja Born znajduje się na stacji Jinrikisha, jednym z niewielu zabytkowych budynków w Singapurze. Jej właścicielem jest aktor Jackie Chan (© Owen Raggett)

Lokalny szef kuchni Zor Tan prowadzi restaurację. Właściwie chciał otworzyć coś mniejszego, bardziej intymnego. Ale restauracja w takiej lokalizacji - prawie nie można odmówić. I tak Zor Tan przejął nieruchomość i otworzył restaurację Born.

„Tutaj liczy się jakość, a nie ilość” – mówi Alan Barr.

Układ budynku utrudniał planowanie i renowację. Prawie nie ma kątów prostych. „Zasadniczo plan piętra jest trójkątny” – mówi Alan Barr. „I musieliśmy w nim zaprojektować rozsądny podział przestrzeni”.

Chmura papieru

Wymagania były wysokie. Musiało znaleźć się miejsce na bar, prywatny salon, otwarty salon, główną jadalnię, ladę i kuchnię pokazową, a także oczywiście kuchnię, biuro i zaplecze sanitarne. Umeblowanie: szlachetne, ozdobne, zabawne. Jednym z wielu szczegółów jest rzeźba zaprojektowana przez holenderskiego artystę papierniczego, która unosi się niczym chmura nad główną jadalnią.

Wysokie standardy projektowe rozciągają się także na toalety, gdzie produkty Geberit dominują przed i za ścianą. Elementy instalacyjne Sigma Duofix torują drogę toaletom myjącym AquaClean Sela w toaletach. Pisuary Geberit instalowane są także w wersji męskiej. Uzupełnieniem są płytki uruchamiające Sigma 10 z wyzwalaniem podczerwienią, pokryte wysokiej jakości powłoką ze stali nierdzewnej.

Chmura papieru unosi się nad główną jadalnią nowej singapurskiej restauracji Born (© Owen Raggett)
Restauracja Born znajduje się na stacji Jinrikisha, jednym z niewielu zabytkowych budynków w Singapurze (© Owen Raggett)
Toalety wyposażone są m.in. w toalety myjące Geberit AquaClean Sela i pisuary Geberit (© Owen Raggett)

Fakty

Subskrybuj eViewBiuletyn Geberit dla architektów

Pictures collage (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach wszelkiego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Okresowo „eView”, biuletyn referencyjny Geberit, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” oferuje wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także dodatkowe informacje.