Pomysłowa realizacja obiektu kulturyChangzhou Culture Plaza, Changzhou (CN)

Changzhou Culture Plaza wzbogaca życie kulturalne w chińskim mieście Changzhou. Ale realizacja architektoniczna tego niezwykłego budynku to także wyczyn.

Changzhou znajduje się na wschodnim wybrzeżu Chin, 180 kilometrów i tylko kilka godzin jazdy od Szanghaju. Miasto liczy 5,2 mln mieszkańców i jest jedną z najważniejszych metropolii przemysłowych w regionie delty Jangcy.

W Changzhou rośnie centrum miasta, a wraz z nim oferta kulturalna. W 2020 roku Changzhou Culture Plaza powstało na obszarze 17 hektarów, co odpowiada powierzchni ponad 23 boisk piłkarskich. Wraz z sąsiednim ratuszem i Teatrem Wielkim Changzhou na północy, centrum kultury tworzy nowe centrum metropolii.

Sześć staje się jednym

Budynek kulturalny jest wynikiem rozstrzygniętego w 2012 roku międzynarodowego konkursu, w którym zwyciężył projekt niemieckiego biura architektonicznego Gerkan, Marg and Partners (w skrócie gmp). Powstało sześć identycznych, wolnostojących konstrukcji, każda o długości 70 x 70 metrów i wydrążonych z dwóch stron. Jak grzyby wznoszą się w powietrze na wysokość 50 metrów.

Architekci zbudowali moduły budynku tak, aby razem tworzyły jedną całość. Ale z każdej perspektywy ich zaokrąglone elewacje wyglądają inaczej. Rzeka wije się sztucznym korytem przez park i pomiędzy częściami zabudowy. Klatka schodowa zapewnia połączenie ze sklepami i pobliską stacją metra w piwnicy.

W centrum modułów budynku stworzono zadaszoną przestrzeń miejską na imprezy publiczne. Ale życie kulturalne toczy się również w środku. Wszystkie sześć modułów budynku ma własne wejście. Znajduje się tu biblioteka, hotel, muzea i galerie sztuki, a także biura i powierzchnie handlowe.

Gra światła na fasadach

Cechą szczególną tego projektu jest także elewacja. Prostokątna obudowa budynku składa się z elewacji z kamienia naturalnego, a aluminiowe listwy zostały zamontowane poziomo. Razem tworzą parasolkę. Szklana fasada zdobi zakrzywione boki budynku. Kamienne i szklane powierzchnie tworzą rytmiczny, kolorowy kontrast w świetle dziennym.

System odwadniający firmy Geberit

Budynki składają się z konstrukcji stalowych. Najwyższe kondygnacje są również wykorzystywane na wystawy. System odwadniający Geberit Pluvia jest zainstalowany na dachu, który pokrywa łącznie 28 000 metrów kwadratowych na wysokości 50 metrów.

Fakty

Geberit Know-How

Galeria zdjęć

Zapisz się do eViewNewsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć różnych budynków referencyjnych (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach wszelkiego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.