Spełnia się wielkie marzenie Pionier Tiny House buduje z Geberit

Tylko 24 metry kwadratowe – wystarczająco dużo miejsca, aby Marjolein Jonker zbudować pełnowymiarowy dom. Holenderska ekspertka ruchu Tiny House spełniła swoje marzenie o małym domu w 2022 roku. W łazience stawia na kompaktowy design Geberit.

Jeśli ktoś wie, jak żyć prosto i wygodnie na małej przestrzeni, to właśnie Marjolein Jonker. 47-latek jest ambasadorką i liderką ruchu Tiny House w Holandii.

Tiny Houses to pełnowartościowe domy na małą skalę o maksymalnie 50 m2 powierzchni użytkowej i minimalnym śladzie ekologicznym. Stoi za nimi wyraźna filozofia: proste życie na małej przestrzeni – z dala od indywidualizmu i konsumpcjonizmu, w kierunku wspólnoty i minimalizmu.

The Sprout

Sprout to nazwa małego wymarzonego domu Marjolein Jonker, który wybudowała w 2022 roku na swojej posiadłości w holenderskiej gminie Olst-Wijhe. Na zaledwie 24 metrach kwadratowych, nie licząc łóżka na antresoli, rodowita Holenderka stworzyła dla siebie przytulny dom.

Koncepcja, zaprojektowana przez Woonpioniers i zbudowana przez Blindwerkt, konsekwentnie realizuje ideę zrównoważonego życia: składa się z materiałów pochodzenia biologicznego, takich jak drewno, konopie i juta, jest przyjazna dla środowiska, a w przypadku Marjolein Jonker całkowicie samowystarczalna energetycznie.

Marjolein Jonker (© Chiela van Meerwijk)
Transport domku Tiny House (© Chiela van Meerwijk)

Niezależny od siatki

Mały ślad ekologiczny ma kluczowe znaczenie dla następującego Tiny House. W przypadku Marjolein Jonker’s Sprout jedną z atrakcji jest fasada wykonana z szybko rosnącego specjalnego drewna. Dzięki procesowi platonizacji bez dodatków chemicznych, tzw. „platowood” ma żywotność 50 lat. Ponadto wykorzystuje się naturalnie mniej zrównoważone i młode drzewa, które magazynują więcej CO2 niż drzewa dojrzałe. Chroni to zapas drewna tropikalnego.

Dom czerpie całe zapotrzebowanie na energię wyłącznie z paneli słonecznych. Mimo podłączenia do sieci wodociągowej większość wody potrzebnej do toalety, pralki i ogrodu pokrywa woda deszczowa dzięki innowacyjnemu systemowi zbierania wody deszczowej.

Hamam na czterech metrach kwadratowych

Ilustracja Tiny House (© Woonpioniers)

Podobnie jak reszta, łazienka radzi sobie z zaledwie czterema metrami kwadratowymi. Do wnętrza właściciel wybrał wysokiej jakości produkty i materiały, które przetrwają długo: „Ponieważ potrzebuję mniej miejsca i zasobów, mogę postawić na wysoką jakość produktu i materiałów oraz luksusowy design. Geberit doskonale wpisuje się w tę filozofię. “

Zastosowano podwieszaną, bezrantową ceramikę WC, przycisk uruchamiający i kompaktową umywalkę firmy Geberit. „Dzięki Geberit wiem, że moje artykuły sanitarne przetrwają lata i zapewnią duży komfort” – mówi świeżo upieczona właścicielka domu, wyjaśniając swój wybór. Dzięki wnętrzu łazienki, w której znajduje się również wanna z prysznicem ze strumieniem deszczowym, Marjolein Jonker spełniła swoje osobiste marzenie o „Małym Hamamie”.

Fakty

Galeria zdjęć