Życie na małym metrażuMarjolein Jonker o uroku małej przestrzeni

Marjolein Jonker jest ekspertem od maksymalnego wykorzystania małej przestrzeni. Marjolein Jonker jest czołową kobietą ruchu Tiny House w Holandii. Jest przekonana: „Małe domki to świadoma decyzja o innym stylu życia. Geberit doskonale wpisuje się w tę filozofię”.

Marjolein Jonker z Holandii w swoim Tiny House (© Chiela van Meerwijk)

Marjolein, która mieszka w Małym Domu?

Coraz więcej ludzi kieruje się wartościami, do których rynek mieszkaniowy wciąż nie odpowiada: prostym życiem, nie braniem więcej niż trzeba, minimalizmem, większym związkiem z ludźmi i naturą. Małe domki to świadomy wybór na inny styl życia.

Jakie wyzwania stoją przed architektami i planistami w związku z ruchem Tiny House?

Ruch Tiny House jest pierwotnie ruchem osób prywatnych. Wyzwaniem jest przede wszystkim zwrócenie większej uwagi na rozwój społeczny i potrzeby mieszkaniowe oraz rozwój w sposób napędzany popytem, ​​a nie podażą. Najlepszym sposobem na to jest współpraca z klientelą. Dużym problemem są przystępność cenowa i budownictwo przyjazne dla środowiska, które staje się coraz większym wyzwaniem wraz ze wzrostem cen materiałów i inflacją.

Dlaczego Tiny Houses są bardziej zrównoważone niż większe domy?

Tiny House wymaga mniej surowców w postaci materiałów budowlanych i zużywa znacznie mniej energii do ogrzewania. Ponadto Tiny Houses mają mniej miejsca do przechowywania niż zwykłe domy, co wymaga od mieszkańców podejmowania bardziej świadomych decyzji przy zakupie nowych przedmiotów. Powoduje to znacznie mniejszy wpływ na środowisko.

Dlaczego zdecydowałeś się na produkty Geberit do swojego Tiny House?

Dla mnie życie na małą skalę oznacza świadome wybieranie tego, co uważam za piękne i ważne, i unikanie wszystkiego, co zbędne. Ze względu na zrównoważony rozwój lubię wybierać produkty i materiały wysokiej jakości, które są trwałe. Właśnie dlatego, że potrzebuję mniej miejsca i zasobów, mogę zdecydować się na wysoką jakość produktów i materiałów oraz luksusowy design mojego Tiny House. Geberit doskonale wpisuje się w tę filozofię. Firma posiada w swoim asortymencie produkty, które bardzo dobrze pasują do Tiny House, takie jak szczególnie kompaktowe WC i umywalki w wielu rozmiarach. Geberit ma odpowiednie rozwiązanie dla każdego Tiny House.


O Marjolein Jonker
Marjolein Jonker jest ambasadorką i liderką ruchu Tiny House w Holandii. Jej misją jest zapoznanie Holandii z filozofią ruchu i umożliwienie życia w zrównoważonych małych domkach w większej liczbie miejsc. Jest założycielką Fundacji Tiny House Netherlands i doradza zarówno osobom prywatnym, jak i spółdzielniom mieszkaniowym w zakresie planowania i realizacji małych domów. W 2022 roku na swojej posesji wybudowała dla siebie nowy Tiny House.