Strażnicy rzek
Światowydzień wody
Z okazji Światowego Dnia Wody przekazujemy Państwu pakiet edukacyjny do przeprowadzenia lekcji na tematy przyrodnicze. Materiały, przygotowane przez ekspertów z fundacji WWF Polska, to gotowy pomysł na lekcję domową lub lekcję w szkole. W tym roku zajmujemy się Morzem Bałtyckim i jego zagrożonymi mieszkańcami – przede wszystkim fokami i morświnami.
Angażujące źródła, które przygotowaliśmy, udostępniamy bezpłatnie. Są one atrakcyjne wizualnie i dostosowane do umysłów najmłodszych oraz nastolatków. Zachęcamy do zaangażowania podczas nauki domowej. Pakiet składa się z kilku obszarów, mogą je Państwo wykorzystać w dowolny sposób, według własnego uznania. Każda część zawiera konkretne informacje, podane w atrakcyjny, łatwo przyswajalny sposób, wzbogacone ilustracjami i quizami. Materiały opracowano z myślą o warunkach, jakie towarzyszą edukacji w domach.
Bez wody nie tylko nie byłoby rzek, ale i człowieka.
Rzeki i morza są od siebie zależne, tworząc spójny ekosystem. Lekarstwem na niszczenie rzek jest myślenie o przyszłości. My robimy to poprzez edukację. Dzieci oraz dorosłych.
Życzymy przyjemnej nauki!
Poznaj Strażników RzekWWF i Geberit
Połączyliśmy siły z WWF, żeby chronić skarby polskiej i europejskiej przyrody – polskie rzeki.
Są piękne, dają nam wodę, jedzenie, nawadniają pola, są miejscem wypoczynku oraz schronieniem dla tysięcy gatunków zwierząt i roślin. Wisła, Warta, San i ich siostry są unikatem na skalę Europy.
Program „Strażnicy Rzek” powstał, żeby je chronić. Myśląc o ludziach i o przyrodzie chcemy, żeby polskie rzeki w przyszłości pozostały piękne i naturalne.
Co zagraża polskim rzekom?
Zanieczyszczenia, ścieki i śmieci są znanym od lat zagrożeniem dla polskich rzek – ale nie jedynym. Do największych należą nadmierna regulacja, zabudowa terenów zalewowych, plany zbyt intensywnej eksploatacji rzek – w tym rozwoju żeglugi towarowej.
Wiele z tych działań niszczy rzeki i zagraża nie tylko środowisku, ale też ludziom. Regulacja rzek i zabudowywanie terenów zalewowych niszczy przyrodę i zwiększa ryzyko powodzi. Intensywne połowy zagrażają populacjom ryb. Rozwój żeglugi towarowej zagraża terenom zamieszkiwanym przez rzadkie zwierzęta, jak zimorodek.
Takie działania wyjaławiają rzeki i zmieniają je w ekologiczne pustynie.
Chroń rzeki razem z WWF i Geberit
Razem możemy temu zapobiec i ochronić rzeki, żeby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się nimi, przyrodą wokół rzek oraz czerpać z nich korzyści ekonomiczne. Strażnicy Rzek to osoby, którym zależy na rzekach i pomagają w dbaniu o nie. To prostsze, niż może się wydawać!
Ty też możesz zostać Strażnikiem Rzek. Wystarczy, że pomożesz nam odkrywać i monitorować rzeki: robić zdjęcia, obserwować zmiany i informować o nich. Możesz wesprzeć nas w ich sprzątaniu i powstrzymywaniu szkodliwych zmian. Możesz też wspierać nas „sprzed komputera” – na przykład podpisując petycje.
Dlaczego Geberit włączył się w program „Strażnicy Rzek”?
W sercu wszystkiego, co robimy, jest woda. Wiemy, jak ważna jest w codziennym życiu, jak ograniczone są jej zasoby i zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o nie.
Dlatego nawiązaliśmy partnerstwo z WWF w ramach programu „Strażnicy Rzek”. Chcemy pomóc chronić polskie rzeki, które służą także nam, pomóc zachować ich unikatowe piękno, florę i faunę, żeby cieszyć się nimi i czerpać z nich mogły także przyszłe pokolenia.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas.