Zwalczanie drobnoustrojów w łazience

Wszyscy wiedzą, że w toaletach publicznych roi się od różnego rodzaju zarazków. Z pewnością można je jednak mieć pod kontrolą we własnej łazience, nieprawdaż? Najprostsza odpowiedź brzmi: tutaj prawdopodobnie równie dobrze się rozwijają. Często przyczyna tkwi w tym, że podczas sprzątania łazienki koncentrujemy się na muszli klozetowej, umywalce i wannie. Ale nie ma powodu do paniki. W końcu całkowite wyeliminowanie w domu zarazków nie jest ani możliwe, ani konieczne. W prywatnej łazience zwykła higiena może powstrzymać niechcianych współlokatorów.

W jakich miejscach w łazience czają się zarazki i jak można temu zaradzić?

Wskazówki dotyczące zmniejszenia ilości drobnoustrojów we własnej łazience

 • Bakterie uwielbiają wilgotne ręczniki. Dlatego zawsze należy je rozwieszać swobodnie do wysuszenia oraz prać co najmniej raz w tygodniu w temperaturze co najmniej 60 stopni.
 • Nie należy lekceważyć szczoteczek do zębów jako potencjalnego siedliska bakterii, dlatego należy je wymieniać co dwa lub trzy miesiące i przechowywać w taki sposób, aby mogły dobrze wyschnąć.
 • Należy zawsze zamykać deskę sedesową. Po każdym spłukaniu toalety bakterie są wyrzucane w powietrze i rozprzestrzeniają się po całej łazience.
 • Ponieważ bakterie uwielbiają wilgoć, ważne jest, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza do łazienki lub upewnić się, czy system wentylacyjny prawidłowo działa.
 • Zasłony prysznicowe mają tendencję do przyciągania pleśni i grzybów. Dlatego też ważne jest, aby upewnić się, czy mogą one właściwie wyschnąć po kąpieli. Należy je ponadto od czasu do czasu umyć. W dłuższej perspektywie ścianka prysznicowa wykonana ze szkła jest co do zasady bardziej higieniczna.
 • Podczas sprzątania łazienki nie należy zaniedbywać klamek, przycisków uruchamiających i przełączników światła.
 • Po każdym skorzystaniu z wanny lub prysznica należy je wyszorować, co utrudni osiedlanie się mikroorganizmów.
 • Wiele drobnoustrojów gromadzi się na silikonowych uszczelkach, choć na pierwszy rzut oka wyglądają one na wystarczająco czyste. Dlatego należy je regularnie czyścić detergentem na bazie octu i gorącą wodą.
 • Nie należy zapominać o głowicy prysznicowej. Zarazki szybko gromadzą się w głowicy prysznicowej. Dlatego dobrym pomysłem jest przepuszczenie gorącej wody przez dysze przed wzięciem prysznica. Woda powinna mieć przy tym temperaturę 60 stopni.
 • Ściereczki do czyszczenia powinny być regularnie prane w pralce w temperaturze 90 stopni, przy czym do sprzątania łazienki należy stosować osobne szmatki. Dla ostrożności, do czyszczenia toalety należy używać osobnej szmatki w innym kolorze.
 • Włosy i brud szybko gromadzą się również na matach łazienkowych. Pomocne może być ich regularne wytrzepywanie oraz pranie w gorącej wodzie.
 • Gąbki łazienkowe używane podczas kąpieli są takim samą samą pożywka dla bakterii jak gąbki kuchenne, dlatego należy je regularnie wymieniać.
 • Należy również czyścić szczotki do włosów i szczoteczki kosmetyczne. Idealnym

Twoja dodatkowa korzyść Inspiracja i wsparcie przy planowaniu na drodze do nowej łazienki

Narzędzie z inspiracjami


Odkryj pomysły i funkcje w nowoczesnej łazience i wybierz to, co lubisz i co jest dla Ciebie ważne. Możesz w zaledwie kilku krokach połączyć elementy swojej wymarzonej łazienki.

Skontaktuj się z nami.


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego.

Newsletter


Zapisz się do naszego Newslettera. Dzięki temu będziesz otrzymywać ciekawe informacje, porady i wskazówki jak Twoja łazienka może stać się bardziej przyjazna i funkcjonalna.

Produkty łazienkowe

Bądź na bieżąco

Porady Geberit

Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap żadnych nowości, wydarzeń ani wskazówek dotyczących łazienki. Bądź na bieżąco z najnowszymi produktami i zyskaj więcej informacji na temat czystości, optymalizacji przestrzeni, komfortu, designu, łatwości obsługi i dostępności w łazience.

Zapisz się

Która łazienka jest dla Ciebie odpowiednia?

Jakie dokładnie są Twoje potrzeby? Przestrzeń, czystość czy wzornictwo są dla Ciebie ważne? Chcesz produktów przyjaznych dla użytkownika lub wolisz jeszcze więcej komfortu jaki ma do zaoferowania toaleta myjąca Geberit AquaClean? A może wolisz uniwersalny design? Bez względu na to, jakie są Twoje potrzeby, upraszczamy codzienną rutynę dzięki naszym sprytnym rozwiązaniom łazienkowym.

Więcej przestrzeni w łazience
Wyższy standard czystości w łazience
Bardziej funkcjonalne wzornictwo łazienkowe
Większy komfort w łazience
Większa dostępność
Większa użyteczność w łazience