Zwalczanie drobnoustrojów w łazience

Wszyscy wiedzą, że w toaletach publicznych roi się od różnego rodzaju zarazków. Z pewnością można je jednak mieć pod kontrolą we własnej łazience, nieprawdaż? Najprostsza odpowiedź brzmi: tutaj prawdopodobnie równie dobrze się rozwijają. Często przyczyna tkwi w tym, że podczas sprzątania łazienki koncentrujemy się na muszli klozetowej, umywalce i wannie. Ale nie ma powodu do paniki. W końcu całkowite wyeliminowanie w domu zarazków nie jest ani możliwe, ani konieczne. W prywatnej łazience zwykła higiena może powstrzymać niechcianych współlokatorów.

W jakich miejscach w łazience czają się zarazki i jak można temu zaradzić?

Wskazówki dotyczące zmniejszenia ilości drobnoustrojów we własnej łazience

 • Bakterie uwielbiają wilgotne ręczniki. Dlatego zawsze należy je rozwieszać swobodnie do wysuszenia oraz prać co najmniej raz w tygodniu w temperaturze co najmniej 60 stopni.
 • Nie należy lekceważyć szczoteczek do zębów jako potencjalnego siedliska bakterii, dlatego należy je wymieniać co dwa lub trzy miesiące i przechowywać w taki sposób, aby mogły dobrze wyschnąć.
 • Należy zawsze zamykać deskę sedesową. Po każdym spłukaniu toalety bakterie są wyrzucane w powietrze i rozprzestrzeniają się po całej łazience.
 • Ponieważ bakterie uwielbiają wilgoć, ważne jest, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza do łazienki lub upewnić się, czy system wentylacyjny prawidłowo działa.
 • Zasłony prysznicowe mają tendencję do przyciągania pleśni i grzybów. Dlatego też ważne jest, aby upewnić się, czy mogą one właściwie wyschnąć po kąpieli. Należy je ponadto od czasu do czasu umyć. W dłuższej perspektywie ścianka prysznicowa wykonana ze szkła jest co do zasady bardziej higieniczna.
 • Podczas sprzątania łazienki nie należy zaniedbywać klamek, przycisków uruchamiających i przełączników światła.
 • Po każdym skorzystaniu z wanny lub prysznica należy je wyszorować, co utrudni osiedlanie się mikroorganizmów.
 • Wiele drobnoustrojów gromadzi się na silikonowych uszczelkach, choć na pierwszy rzut oka wyglądają one na wystarczająco czyste. Dlatego należy je regularnie czyścić detergentem na bazie octu i gorącą wodą.
 • Nie należy zapominać o głowicy prysznicowej. Zarazki szybko gromadzą się w głowicy prysznicowej. Dlatego dobrym pomysłem jest przepuszczenie gorącej wody przez dysze przed wzięciem prysznica. Woda powinna mieć przy tym temperaturę 60 stopni.
 • Ściereczki do czyszczenia powinny być regularnie prane w pralce w temperaturze 90 stopni, przy czym do sprzątania łazienki należy stosować osobne szmatki. Dla ostrożności, do czyszczenia toalety należy używać osobnej szmatki w innym kolorze.
 • Włosy i brud szybko gromadzą się również na matach łazienkowych. Pomocne może być ich regularne wytrzepywanie oraz pranie w gorącej wodzie.
 • Gąbki łazienkowe używane podczas kąpieli są takim samą samą pożywka dla bakterii jak gąbki kuchenne, dlatego należy je regularnie wymieniać.
 • Należy również czyścić szczotki do włosów i szczoteczki kosmetyczne. Idealnym rozwiązaniem jest mycie ich co jakiś czas szamponem.

Część 1: Plamy w łazience po farbowaniu włosów
Część 2: Plamy w łazience po środkach higienicznych i środkach do czyszczenia łazienek
Część 3: Plamy w łazience po lakierze i zmywaczu do paznokci
Część 4: Plamy w łazience z powodu osadów kamienia i krzemianów

Produkty łazienkowe

Twoja dodatkowa korzyść Inspiracja i wsparcie przy planowaniu na drodze do nowej łazienki

Narzędzie z inspiracjami


Odkryj pomysły i funkcje w nowoczesnej łazience i wybierz to, co lubisz i co jest dla Ciebie ważne. Możesz w zaledwie kilku krokach połączyć elementy swojej wymarzonej łazienki.

Skontaktuj się z nami.


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego.

Newsletter


Zapisz się do naszego Newslettera. Dzięki temu będziesz otrzymywać ciekawe informacje, porady i wskazówki jak Twoja łazienka może stać się bardziej przyjazna i funkcjonalna.