Łazienki dla dziecikomfortowe toalety w przedszkolu i szkole

Toaleta dla dzieci to miejsce, gdzie maluchy uczą się samodzielności i podstawowych zasad higieny. Musi być wygodna, dopasowana do potrzeb i umiejętności dzieci w określonym wieku, a co najważniejsze – bezpieczna. Jakie są wymagania formalne co do urządzenia łazienki dla dzieci? Jak zaprojektować komfortową i inteligentną przestrzeń dla przedszkolaków i dzieci szkolnych?

Projekty toalet w przedszkolach i szkołach powinny uwzględniać wiele elementów. Z jednej strony należy trzymać się technicznych i ogólnobudowlanych wytycznych co do organizacji i wyposażenia pomieszczeń. A z drugiej ważne jest wygospodarowanie wygodnej i atrakcyjnej wizualnie przestrzeni, zapewniającej prywatność i bezpieczeństwo dla dzieci na określonym poziomie rozwoju. Najlepiej sprawdza się nauka przez zabawę, dlatego warto uwzględnić też kolorowe wzornictwo i ciekawe elementy wykończeniowe.

Wyposażenie łazienki i toalety w przedszkolu

łazienka dla dzieci w przedszkolu

Od czego zacząć projekt łazienki w przedszkolu? Przede wszystkim od zapoznania się z wymaganiami formalnymi i techniczno-budowlanymi, które zapewniają bezpieczne korzystanie z toalet przez najmłodsze dzieci oraz dostosowanie ich do potrzeb przedszkolaków na każdym etapie rozwoju.

Przedszkolaki to bardzo wymagający użytkownicy, dlatego oprócz wymogów formalnych, warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych parametrów pod kątem projektowania łazienek w placówkach edukacyjnych.

 • Wytrzymałe, stabilne, wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne – z założenia wyposażenie łazienkowe w przedszkolu lub szkole ma służyć przez długie lata, a jest intensywnie eksploatowane. Dlatego warto wybierać produkty dobrej jakości, wykonane z trwałych materiałów, precyzyjnie wykończone i odporne na wszelkie uszkodzenia. Warto sięgać po linie produktowe zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach, wpisujące się w formalne wytyczne dla łazienek w przedszkolu.
 • Łatwe do czyszczenia i dezynfekcji – wysoka higiena i bezpieczeństwo sanitarne są kluczowe w placówkach edukacyjnych, szczególnie gdy z toalet korzysta duża grupa dzieci o różnym stopniu umiejętności w zakresie samodzielnego korzystania z sanitariatów. Intensywna eksploatacja wyposażenia łazienkowego wymusza też częste mycie i dezynfekcję. Warto wybierać produkty zawierające technologie chroniące przed infekcjami, utrudniające gromadzenie się drobnoustrojów i ułatwiające czyszczenie, np. deski sedesowe z materiału antybakteryjnego lub miski WC z powłoką utrudniającą gromadzenie się osadów i zanieczyszczeń.
 • Bezpieczne dla dzieci w każdym wieku – zaokrąglone krawędzie, precyzyjne wykończenie, konstrukcje dopasowane do dzieci na różnym etapie rozwoju. Elementy wyposażenia łazienki dziecięcej powinny być stabilne i bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci, które dopiero rozwijają swoje umiejętności w zakresie samodzielnego korzystania z toalety. Jak pokazuje praktyka, dobrze sprawdzają się baterie z termostatem, co pozwala uniknąć przypadkowego uruchomienia zbyt gorącej wody.

Przepisy sanitarne dla przedszkoli

Ogólne wymagania techniczno-budowlane dla łazienek w przedszkolu i toalet szkolnych są określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690), którego uzupełnieniem mogą być niemieckie normy DIN, będące wskazówką do wypracowania standardów i dobrych praktyk w tym zakresie. Zalecenia co do wyposażenia toalety w przedszkolu są zależne od wieku dzieci.

łazienka w przedszkolu dla dzieci
łazienka dla dzieci w przedszkolu

Dla grup żłobkowych i przedszkolnych, do których uczęszczają dzieci do 3. roku życia, w łazience zaleca się następujące wyposażenie:

 • 1 umywalka dla dzieci na wysokości 50 cm na każde 2-6 osób,
 • 1 miska WC dla dzieci (na wysokości ok. 28-35 cm) na każde 10 osób,
 • 1 wanienka dziecięca na 6-8 osób,
 • 1 stanowisko do przewijania na każde 20 dzieci,
 • prysznic z brodzikiem i natryskiem.

Dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat zaleca się, aby łazienka w przedszkolu była wyposażona w:

 • 1 umywalka dla dzieci (wysokości umywalki w przedszkolu 55-65 cm) przypadająca na każde 15 dzieci,
 • 1 sedes dla dzieci (małe WC na wysokości 32-35 cm) na każde 15 dzieci,
 • prysznic z brodzikiem i natryskiem.

W żłobkach, przedszkolach, klubach dziecięcych i innych formach opieki przedszkolnej dopuszcza się stosowanie ścianek i drzwi o wysokości nie mniejszej niż 1,5 m.

Łazienka w przedszkolu integracyjnym

łazienka w przedszkolu integracyjnym
łazienka w przedszkolu integracynym

Jak wyposażyć toaletę w przedszkolu integracyjnym? Jakie zasady projektowania łazienki dla dzieci należy wziąć pod uwagę? Projektując toaletę dla dzieci w tego rodzaju placówce należy uwzględnić następujące zalecenia:

 • maksymalna wysokość umywalki dla dzieci powinna być na poziomie 80 cm,
 • przed umywalką należy zachować przestrzeń manewrową o wymiarach 150x150 cm; pod umywalką musi pozostać przestrzeń do podjazdu wózkiem minimum 45 cm,
 • na umywalce dla dzieci należy zamocować baterię jednouchwytową lub bezdotykową (ograniczenie temperatury do 45°C) oraz jednouchwytowe dozowniki do mydła,
 • na wysokości min. 100 cm należy zawiesić lustro nad umywalką, najlepiej z opcją uchylną,
 • w łatwo dostępnym miejscu przy umywalce powinny znaleźć się: pojemnik na śmieci, ręczniki papierowe.

Toalety szkolne - wytyczne

łazienka w szkole i przedszkolu

W przypadku łazienek i toalet szkolnych ogólne wytyczne wynikają z rozporządzenia Ministra Infrastruktury, inne są dla wyposażenia łazienek dla dziewcząt, inne dla chłopców. I tak:

 • w łazience szkolnej powinna przypadać 1 umywalka na 20 uczniów,
 • w toalecie szkolnej powinna znajdować się przynajmniej jedna miska WC na 20 dziewczynek, a w męskich ubikacjach – przynajmniej 1 pisuar na 30 chłopców,
 • miski ustępowe w toaletach szkolnych należy umieścić w kabinach sanitarnych o określonych wymaganiach sanitarnych i z możliwością otwarcia z zewnątrz; każda kabina ma mieć szerokość co najmniej 1 m i długość 1,10 m ze ściankami i drzwiami o wysokości co najmniej 2 m z prześwitem nad podłogą 0,15 m.

Praktyka pokazuje, że aby zachować czystość i higienę łazienek szkolnych, warto wyposażyć łazienki w:

 • wygodne uchwyty na papier toaletowy, polecane są także te z opcją automatycznego podajnika,
 • automatyczne suszarki do rąk,
 • papierowe ręczniki z podajnikiem,
 • dozowniki do mydła w płynie i płynu do dezynfekcji rąk, automatyczne lub bezdotykowe
 • lustro na odpowiedniej wysokości.

Przepisy sanitarne dla szkół

Wspomniane przepisy nie określają, na jakiej wysokości mają znajdować się poszczególne elementy, jednak dobra praktyka pokazuje, że dla dzieci w wieku ok. 7-11 lat optymalna wysokość miski WC to ok. 35 cm, pisuaru – ok. 50 cm, a umywalki na poziomie ok. 65-75 cm od podłogi. Dla komfortu stosowania w przedziale wiekowym 12-15 lat zaleca się zawieszenie muszli WC na wysokości ok. 42-45 cm, pisuaru na wysokości ok. 55-60 cm, a umywalki na poziomie ok. 75-78 cm od posadzki.

Wymogi prawne podczas projektowania toalet w szkołach i przedszkolach

Do jakich dokumentów i wytycznych warto sięgnąć, aby zaprojektować zgodne z prawem, wygodne i bezpieczne toalety dla żłobków, przedszkoli i szkół?

 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobów ich działania
 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania
 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
 • niemieckie normy DIN (np. DIN 18040-1 dla przedszkoli integracyjnych), zawierające cenne wskazówki jak komfortowo i bezpiecznie wyposażyć łazienkę w przedszkolu.

Więcej informacji na temat produktówmożna znaleźć w katalogu produktów