Łazienka hotelowastylowe aranżacje, oszczędne i ciche rozwiązania

Komfortowa, czysta, funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie – to najważniejsze cechy łazienek hotelowych. Geberit proponuje dedykowane rozwiązania, które budują nowoczesną i wygodną przestrzeń, wpisującą się w potrzeby różnych typów użytkowników. Co więcej, łazienka w pokoju hotelowym oparta na produktach Geberit to krok w stronę przyszłości. Innowacyjne i proekologiczne rozwiązania nie tylko budują stylowe i ponadczasowe wnętrze, ale też pozwalają na oszczędność wody i energii.

Rozmiar, układ, doprowadzenie instalacji, standard wykończenia, stylistyka, przeznaczenie czy sprostanie potrzebom specjalnych grup gości - łazienki hotelowe różnią się pod wieloma względami. Zaprojektowanie komfortowej łazienki hotelowej to niełatwe zadanie, jednak niezależnie od warunków jest możliwe dzięki szerokiej gamie dedykowanych produktów Geberit.

łazienka hotelowa

Na etapie planowania architekci muszą zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia trzech rodzajów łazienek w hotelu:

 • przy pokoju hotelowym,
 • ogólnodostępna toaleta w hotelu przy lobby / recepcji,
 • dla osób niepełnosprawnych przy pokojach oraz w części ogólnodostępnej,
 • przy strefie basenowej i SPA.

Każda o określonych uwarunkowaniach i każda wymagająca uwzględnienia nieco innych potrzeb użytkowników. Jednak niezależnie od tego, każda z nich powinna wyróżniać się aranżacją pozwalającą na zachowanie wysokiego poziomu higieny i łatwe czyszczenie.

Łazienka w stylu hotelowym – czyli jaka? Praktyka pokazuje, że najlepiej sprawdzają się projekty oparte na prostej i ponadczasowej estetyce, o wyposażeniu z wytrzymałych materiałów, które z łatwością przetrwają próbę czasu. Warto postawić na uniwersalne eleganckie wzornictwo, które wpisze się w odczucia estetyczne większości gości hotelowych. W projektach nowoczesnych łazienek hotelowych przeważa minimalizm i prostota, uzupełnione o wyróżniające dodatki, nadające tego szczególnego charakteru każdemu wnętrzu. Patrząc na obecne trendy, należy dodać jeszcze ekologiczne rozwiązania w duchu zrównoważonego budownictwa.

Trendy i nowoczesne rozwiązania

Jakie są najnowsze trendy w aranżacjach hotelowych łazienek? Obserwując rynek, widać wyraźne dążenie w kierunku budownictwa ekologicznego, ale opartego na zachowaniu wysokiego komfortu użytkownika. Mówiąc prościej, najnowsze trendy to innowacyjne zielone rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb gości, interaktywne i wysoce personalizowane, widoczne jako stylowe i świetnie zaprojektowane elementy wyposażenia.

 • Ekologiczna łazienka – trendy green building i eco design to nie tylko kolejna moda, ale koncepcje, które na stałe zagoszczą w standardach projektowania wnętrz. Zasady budownictwa ekologicznego są stosowane także do łazienek hotelowych i przejawiają się w implementacji rozwiązań o wysokiej efektywności energetycznej, oszczędzających wodę i energię. Wysoka trwałość materiałów oraz filozofia oparta na długotrwałym użytkowaniu generuje mniej odpadów i jest przyjazna środowisku.
 • Oszczędzanie wody i energii - podejście proekologiczne przekłada się także na ekonomię użytkowania. Mniejsze zużycie wody, inteligentne zarządzanie energią, ograniczenie produkcji odpadów – to wszystko ma wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale także na koszty utrzymania obiektu. Automatyczne systemy spłukiwania, regulacja ilości zużywanej wody, fotokomórki automatyzujące oświetlenie, bezdotykowe dozowniki, podajniki i spłuczki – wszystkie te rozwiązania mają na celu ograniczenie zużycia zasobów.
 • Automatyka i nowe technologie SMART – hotelowa łazienka przyszłości to wnętrze inteligentne, które wyprzedza potrzeby użytkownika. Systemy automatycznego spłukiwania czy bezdotykowa regulacja spłuczek i baterii to tylko przykłady, jak innowacyjne technologie ułatwiają codzienne czynności.
 • Personalizacja – usługi dopasowane do potrzeb indywidualnych użytkowników, sterowane zdalnie z poziomu smartphona.
 • Technologie poprawiające wygodę – regulacja natężenia oświetlenia, klimatyzacja i utrzymanie komfortu cieplnego, rolety zaciemniające i izolacja akustyczna pomieszczeń to rozwiązania pozwalające na zbudowanie strefy komfortu w pokoju hotelowym. Geberit w swojej ofercie ma nowoczesne produkty izolacji akustycznej w zakresie instalacji sanitarnych, m.in. dźwiękochłonne rury odprowadzające i konstrukcje podtynkowe z izolacją akustyczną.

Mała łazienka hotelowa: jak urządzić łazienkę na małej przestrzeni

Mały metraż jest jednym z największych ograniczeń przy projektowaniu łazienki hotelowej. Ale tę wadę można przekuć w atut. Geberit proponuje dedykowane linie wyposażenia łazienek hotelowych o małych wymiarach, obejmujące specjalnie zaprojektowane produkty. Umywalki, podwieszane miski WC, kabiny prysznicowe, odpływy o nieco mniejszych wymiarach, ale zachowujące pełną funkcjonalność.

łazienka hotelowa
łazienka hotelowa Folwark Łochów

Jak zaprojektować małą łazienkę hotelową? Oto kilka podpowiedzi:

 • Zamiast zamykanej kabiny stawianej na brodziku, lepiej zamontować w posadzce odpływ liniowy, a strefę natrysku odgrodzić pojedynczą ścianką i stworzyć minimalistyczną kabinę walk-in.
 • Zastosowanie podwieszanych elementów wyposażenia (miski WC, szafek, umywalki z szafką) zamiast tych stawianych na posadzce. To optycznie powiększa wnętrze.
 • Spłuczki w stelażach podtynkowych to znaczna oszczędność miejsca. Zbiornik i wszystkie elementy instalacji są ukryte w zabudowie, co wizualnie poprawia estetykę i znaczne ułatwia utrzymanie łazienki w czystości.
 • Duże lustra, jasna kolorystyka, duże gładkie pokrycie ścian, rozproszone oświetlenie – to proste tricki na optyczne powiększenie wnętrza.
 • Zastosowanie rozwiązań oszczędzających wodę i ograniczające stosowanie silnych środków czyszczących: spłuczki z regulacją ilości spłukiwanej wody, bezdotykowe sterowanie toaletą, automatyczne systemy spłukiwania, bezkołnierzowe miski WC, ceramika z powłoką zapobiegającą gromadzeniu się osadu i zanieczyszczeń.

Wymiary łazienki hotelowej i obowiązkowe wyposażenie

Wytyczne do organizacji i wyposażenia łazienek w hotelach o różnym standardzie są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie.

Według ustawy w przypadku łazienek ogólnodostępnych wyposażenie minimum obejmuje:

 • umywalki z blatem lub półką,
 • lustro nad każdą umywalką, z górnym lub bocznym oświetleniem,
 • dozownik do płynnego mydła,
 • pojemnik na papier i odpady,
 • suszarka do rąk lub ręczniki jednorazowego użytku,
 • wieszaki ścienne,
 • WC (w obiektach 3-, 4- i pięciogwiazdowych oddzielne dla kobiet i mężczyzn)
 • pisuar w WC męskim.

Wyposażenie podstawowe w łazienkach przy pokojach hotelowych:

 • wanna z baterią i natryskiem lub kabina natryskowa,
 • umywalka z blatem lub półką, z bocznym lub górnym oświetleniem,
 • WC.

Wyposażenie dodatkowe obejmuje (różne w zależności od standardu hotelu):

 • osłona wanny lub natrysku,
 • dywanik przy wannie (kabinie natryskowej),
 • mydelniczka, papiernica, haczyki, wieszaki na ręczniki, uchwyty przy wannie i natrysku,
 • lustro z górnym lub bocznym oświetleniem,
 • uniwersalne gniazdko elektryczne z osłoną,
 • suszarka do włosów,
 • waga osobowa,
 • pojemnik na śmieci,
 • telefon,
 • zestaw minimum dla jednej osoby (mydełko lub dozownik mydła, ręcznik, ręcznik kąpielowy, płaszcz kąpielowy, szklanka lub kubeczek jednorazowy, torba higieniczna).

Łazienki w hotelach: jak zadbać o komfort gości?

łazienka w hotelu Młyn Jacek

Co decyduje o tym, jak goście hotelowi oceniają pobyt w obiekcie? To przede wszystkim wygoda, funkcjonalność, estetyka i czystość pokoju i łazienki. Doceniają to, co wpływa na wygodę korzystania z tych pomieszczeń oraz zakres, w jakim mogą dopasować je do swoich potrzeb. Oprócz wygodnego łóżka i czystej łazienki, wielu gości docenia komfort cieplny, świetlny i akustyczny.

Ale nie tylko. Użytkownicy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne rozwiązania, ciekawy design i unikalne elementy wyposażenia, także w przypadku łazienki hotelowej. Bezdotykowe baterie umywalkowe, automatyczne spłuczki lub toalety myjące Geberit to innowacyjne rozwiązania, które coraz częściej pojawiają się w łazienkach w hotelach. Możliwość zdalnego połączenia przez aplikację w duchu filozofii Smart Hotels i sterowanie podstawowymi parametrami (ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie) to wstęp do zaawansowanej personalizacji pobytu.

Remont łazienki w hotelu

W dobie kryzysu klimatycznego szczególnie ważna jest świadomość ekologiczna i to ona powinna być kluczowym parametrem przy wyborze stosowanych materiałów i produktów. Wpływ na środowisko podczas produkcji elementów wyposażenia to jedno. Równie istotna jest ich późniejsza eksploatacja oraz sposób, w jaki wykorzystują zasoby. Dlatego tak ważne jest inwestycja w nowoczesne rozwiązania, przemyślane i pozwalające na długoterminowe korzyści dla środowiska.

Warto wziąć pod uwagę także zmieniające się potrzeby młodszych użytkowników. Przyzwyczajenie do możliwości sterowania z poziomu smartfona, interaktywność i inteligentne technologie w pokojach i łazienkach hotelowych, automatyzacja i personalizacja - to najnowsze trendy, które należy wziąć pod uwagę planując remont obiektu.

Produkty Geberit w łazienkach hotelowych