Zielony wieżowiec Węgier

Mol Campus, Budapeszt (HU)

Budapeszt jest domem dla projektu latarni morskiej. MOL Campus to nie tylko najwyższy budynek na Węgrzech, ale także wzór zrównoważonej architektury. W tym celu budynek otrzymał już certyfikat BREEAM Excellent.

MOL Campus w Budapeszcie to wspaniały nowy budynek. Wysoki na 143 metry, 28-piętrowy wieżowiec wykonany ze szkła w młodej dzielnicy mieszkalno-biznesowej BudaPart jest uważany za najwyższy budynek biurowy na Węgrzech.

Ze względu na swoją wielkość nowa siedziba międzynarodowej firmy naftowo-gazowej MOL Group z siedzibą w Budapeszcie spotkała się nie tylko z entuzjazmem. Jednak „biuro przyszłości” zyskało uznanie dzięki swojej strategii zrównoważonego rozwoju. Budowniczowie dążyli do uzyskania światowej sławy certyfikatów zrównoważonego rozwoju BREEAM Excellent i LEED Platinum. Teraz osiągnęli to pierwsze.

Ogrzewanie energią odnawialną 

Widoczny z daleka: Kampus MOL o wysokości 143 metrów jest obecnie najwyższym budynkiem na Węgrzech (© MOL Gruppe)

Kluczowym czynnikiem przyznającym nagrodę był system ogrzewania i chłodzenia, który działa w całości na energię odnawialną. Na głębokości do 120 metrów zainstalowano ponad 300 sond geotermalnych, pokrywając jedną trzecią zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie. W godzinach szczytu system ciepłowniczy może być również uzupełniany przez ciepłownictwo miejskie. 900 metrów kwadratowych kolektorów słonecznych na dachu oraz zintegrowany system zarządzania budynkiem również przyczyniają się do przyjaznego dla środowiska bilansu energetycznego.

Woda jest również cennym towarem w tym budynku. Wody szare i deszczowe są oczyszczane, magazynowane i ponownie wykorzystywane do spłukiwania toalet i podlewania terenów zielonych. Cały budynek został wyposażony w system odwodnienia dachu Geberit Pluvia wraz z przelewem awaryjnym. Produkty Geberit znalazły również zastosowanie w urządzeniach sanitarnych, aby spełnić wysokie wymagania jakościowe. Zainstalowano między innymi ponad 400 WC Acanto, kilka tysięcy metrów instalacji rurowych oraz liczne elementy instalacyjne i spłuczki z przyjaznym dla środowiska systemem podwójnego spłukiwania.

Zainstalowano między innymi ponad 400 WC Acanto, kilka tysięcy metrów instalacji rurowych oraz liczne elementy instalacyjne i spłuczki z przyjaznym dla środowiska systemem podwójnego spłukiwania.

Zielone otoczenie 

W nowej siedzibie Grupy MOL znajduje się 2500 miejsc pracy (© Grupa MOL)

Nowy symbol Budapesztu został zaprojektowany przez globalną pracownię architektoniczną Foster + Partners we współpracy z węgierskim Finta Studio. „Planowanie i budowa trwały ponad pięć lat”, mówi Tibor Gáspár, inżynier usług budowlanych w Körös Consult Ltd. Projekt został ukończony do końca 2022 roku.

Na około 86 000 metrów kwadratowych stworzono powierzchnię dwunastu boisk piłkarskich, 2500 miejsc pracy, kilka restauracji, sale konferencyjne oraz studio fitness. Bujne ogrody łączą przestrzenie biurowe, zbliżając do siebie naturę i pracę. Wisienką na torcie jest ogólnodostępny ogród na dachu z widokiem, który – podobnie jak budynek – jest rewelacyjny.

Fakty 

Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć budynków referencyjnych (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.