Nowy Rynek Poznań

Poznański kompleks Nowy Rynek jest założeniem mix use realizowanym przez firmę Skanska. Autorem koncepcji całości kompleksu jest pracownia Jems Architekci, projekt I etapu powstał w pracowni Macków, a projekt biurowca D, ubiegającego się o certyfikat Well Core&Shell, powstał w pracowni medusaGroup. Centralnie położony rynek będzie przestrzenią dostępną dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych, będzie sprzyjał spotkaniom, rekreacji i rozrywce.

Mix use to termin, który na stałe zagościł w słowniku osób zajmujących się rynkiem nieruchomości. Oznacza duże projekty architektoniczne, które łączą kilka funkcji jednocześnie np. mieszkalną, biurową, hotelową i rozrywkową.

Nowy Rynek to projekt, który docelowo będzie składał się z 5 budynków o różnej funkcjonalności, a jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. m2. Obiekt dostarczył na rynek 39 tys. mkw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Inwestycja jest przykładem połączenia innowacyjnych rozwiązań przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru miejsca, w którym powstaje. Budynek stworzy nowy kwartał miasta, a jego wyróżnikiem będzie – zgodnie z nazwą – rynek zlokalizowany wewnątrz kompleksu.

Nowy Rynek Poznań (© Skanska)

Inwestycja powstała, aby w jej obrębie krzyżowały się rozbieżne pozornie elementy – kultura i sport, ekologia i technologia czy biznes z rozrywką. To nie tylko nowoczesna przestrzeń biurowo-usługowa, ale również nowa przestrzeń publiczna otwarta na mieszkańców Poznania. Dodatkowymi elementami pozostającymi do dyspozycji lokalnej społeczności są: zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność. Tutaj także znajduje się jedyny w Poznaniu chodnik z zielonego betonu, który oczyszcza powietrze.

Zależało nam na powiązaniu kompleksu z dzielnicą mieszkaniową Wilda, tak aby bryła biurowca nie zdominowała sąsiedniej zabudowy. Zaprojektowanie wypiętrzających się struktur i tarasowych podcieni miało na celu rozbicie masywnej bryły i nadanie jej nieco wizualnej lekkości oraz subtelności“ - mówi Przemo Łukasik z Medusa Group

Budownictwo ekologiczne

Budynek D to trzeci obiekt w kompleksie. Biurowiec ma 14 kondygnacji i 55 metrów wysokości. Architekci z pracowni Medusa Group z Bytomia zaprojektowali nieregularną bryłę i zróżnicowaną elewację. Od drugiej do szóstej kondygnacji fasada pokryta została metalowymi profilami barwionymi na zielono, wyższe kondygnacje pokryte są już szkłem. Ich nieregularna fasada, wycofana lub wysunięta zaowocowała powstaniem tarasów.

Budynek D ubiega się o certyfikacje WELL Core&Shell. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest powierzchniom biurowym przyjaznym dla zdrowia i samopoczucia użytkowników. Komfort i bezpieczeństwo stawiane są tutaj na pierwszym miejscu. Ten etap inwestycji będzie się również ubiegał się o certyfikat Obiekt bez barier, co oznacza, że jest on przyjazny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodzin z dziećmi. Obiekt spełnia także wymagania stawiane przez system certyfikacje WELL Health-Safety Rating zapewniając bezpieczny powrót do biur poprzez wdrożenie nowych standardów sanityzacji i dezynfekcji, o uzyskanie którego wkrótce będzie się ubiegać.

Budynek E to kolejny etap inwestycji kompleksu Nowy Rynek, którego realizacja zaplanowana jest na drugi kwartał 2023 r. Jak wszystkie nowe inwestycje Skanska, powstaje zgodnie z wytycznymi najbardziej rygorystycznych certyfikatów środowiskowych. Oprócz spełnienia wymogów certyfikacji LEED Core&Shell na najwyższym, platynowym poziomie, biurowiec będzie ubiegał się również o WELL Core&Shell. Ten wielokryterialny system oceny powierzchni biurowych skupia się na zrównoważonych rozwiązaniach i potrzebach jego przyszłych użytkowników.

Geberit Know-How

Zastosowane rozwiązania Geberit
System kanalizacyjny, odwadniania dachu Geberit Pluvia
System wodociągowy Geberit Mapress
System stelaży podtynkowych Geberit Duofix

Projekt
Koncepcja całości JEMS Architekci, projekt I etapu Maćków Pracownia Projektowa,
projekt budynku D Medusa Group

Adres:
Poznań, zbieg ulic Matyi i Przemysłowej

Wykonawca: SKANSKA S.A.

Rok: 2019-2023

Copyright ((© Skanska)