Symfonia w zieleni i błękicieDe Doelen w Rotterdamie (NL)

Główną częścią projektu renowacji centrum kulturalnego De Doelen jest zarządzanie wodą. Pluvia, system odwadniania dachów firmy Geberit, stanowi cenne wparcie w tym aspekcie.

Gromkie brawa odbijają się echem w dużej sali koncertowej w De Doelen, wielofunkcyjnym centrum kulturalnym w Rotterdamie. Holenderska Orkiestra Symfoniczna wykonała właśnie VI Symfonię Czajkowskiego. To, z czego jednak nie wszyscy odwiedzający prawdopodobnie zdają sobie sprawę to fakt, że nie tylko akustyka w zabytku narodowym De Doelen uległa znacznej poprawie od czasu jego renowacji w 2020 roku. Nad głowami publiczności dzieje się coś niezwykle ciekawego: odnowiony dach De Doelen jest doskonałym przykładem zrównoważonej gospodarki wodnej.

Część międzynarodowej inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju

Płaski dach ma powierzchnię ponad 2500 m² i biegnie wokół miedzianego dachu dużej sali koncertowej (© Plotvis i Kraaijvanger Architecten).

Renowacja De Doelen odbyła się w ramach międzynarodowego projektu „7 Square Endavour”.

Ta międzynarodowa inicjatywa w siedmiu różnych lokalizacjach na całym świecie ma na celu dostosowanie przestrzeni do wyzwań przyszłości i przeciwdziałanie negatywnym skutkom urbanizacji, takim jak zanieczyszczenie, wysokie temperatury i powodzie.

Dach w zieleni i błękicie

Architekci Dave Hoffers (po prawej) i Carlo Bes w De Doelen

Zielono-niebieski dach z tarasem De Doelen - a konkretnie jego system zarządzania wodą - ma kluczowe znaczenie.

Wokół miedzianych boków dużej sali koncertowej, obszar o powierzchni ponad 2500 metrów kwadratowych został obsadzony 84 różnymi gatunkami rodzimych kwiatów, traw i ziół. Zintegrowano nawet pięć dużych „hoteli” dla owadów.

Teren zielony jest nawadniany wodą deszczową. W tym celu na dachu zainstalowano zbiornik o pojemności 300 m³. Pozwala to na odprowadzanie wody deszczowej - również za pomocą systemu odwadniania dachów Pluvia firmy Geberit.

Ograniczenie podtopień

System gospodarowania wodą nie tylko pomaga zapobiegać powodziom, ale zmagazynowana woda zasila również rośliny na dachu, a roślinność pomaga chłodzić budynek. Również organizacja zajmująca się dziedzictwem narodowym ma powody do zadowolenia: projekt dachu De Doelen został uzgodniony z Urzędem ds. Dziedzictwa Kulturowego i pokazuje, że nawet poddany renowacji zabytek narodowy może przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście.

W imię zrównoważonego rozwojuWywiad z Dave'em Hoffersem, architektem w Citadel Aannemingsbedrijf B.V.

System odwodnienia dachu Geberit Pluvia

W ostatnich latach firma Citadel przeprowadziła szereg prac w budynku De Doelen - w tym w zakresie zarządzania wodą. Architekt Dave Hoffers przedstawia nam pokrótce kulisy tych prac.

Jakie było wyzwanie w De Doelen?

Otrzymaliśmy propozycję od firmy inżynieryjnej zleconą przez miasto. Zaprojektowali oni standardowy system przepływu wody deszczowej. Naszym zadaniem było sprawdzenie, czy system ten można w ogóle wdrożyć w budynku.

Jakie warunki panowały na miejscu?

De Doelen jest pełne rur, instalacji elektrycznych i akustycznych. Po prostu nie było tam miejsca na standardowy system zbierania wody deszczowej. To sprawiło, że realizacja pierwotnego pomysłu stała się niemożliwa.

Jakie było ostateczne rozwiązanie?

Należało opracować nowy system, który spełniałby wymagania niebiesko-zielonego dachu. Zrealizowaliśmy to dzięki systemowi odwadniania dachów Pluvia firmy Geberit. Głównym powodem było to, że szukaliśmy jak najmniejszych rur ze względu na ograniczoną dostępną przestrzeń. Pluvia była jedynym dostępnym systemem, który spełniał te wymagania.

Czego nauczyliście się dzięki temu projektowi?

Odkąd wygraliśmy przetarg, podjęliśmy się różnych dodatkowych zadań w De Doelen. Znamy ten budynek jak własną kieszeń. (śmiech) I wiemy też, że nie powinno się pracować w De Doelen, gdy gra orkiestra - jest tam po prostu za głośno.

O Citadel
Citadel Aannemingsbedrijf B.V. jest kompleksową firmą budowlaną w regionie Rotterdamu. Koncentruje się na ( nowym) budownictwie i renowacji budynków, takich jak muzea, centra konferencyjne i parkingi. Należą do nich Muzeum Morskie i Muzeum Historii Naturalnej w Rotterdamie. Firma została założona w 2013 roku przez Jana van Linta.

Fakty

Geberit Know-how

Zastosowane produkty Geberit
  • System odwadniania dachów Pluvia
  • System wodociągowy Mapress
  • System instalacyjny Duofix
  • Geberit 300 WC i pisuary

Zapisz się do eViewNewsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.