Centrum Dialogu Przełomyporozmawiajmy o przeszłości

Centrum Dialogu Przełomu to wyjątkowe miejsce na mapie Szczecina. Tu historia spotyka się z teraźniejszością, a młode pokolenie może nawiązać dialog z przeszłością. Sprzyja temu nie tylko idea miejsca, ale i wpisana w przestrzeń architektura budynku, za którą odpowiadają architekci z KWK Promes z Robertem Koniecznym na czele.

Centrum Dialogu Przełomy to projekt wyjątkowy. Świadczy o tym już sama lokalizacja budynku. Pawilon wystawowy, położony w centrum Szczecina, tuż obok imponującego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, doskonale wpisuje się w nowoczesną architekturę otoczenia, ale też jego historię. Plac Solidarności, na którym stanął budynek to miejsce szczególne w przestrzeni miasta. Przed II Wojną Światową był tu kwartał zabudowy z kamienicami, a obok stał Teatr Miejski. Tutaj rozegrały się także tragiczne wydarzenia Grudnia 1970, którego ofiary upamiętnia pomnik Anioła Wolności autorstwa prof. Czesława Dźwigaja. To także punkt spotkań mieszkańców podczas ważnych uroczystości. Nic więc dziwnego, że odpowiedzialni za projekt architekci z KWK Promes z Robertem Koniecznym na czele, postanowili połączyć te dwa tradycyjne miejsca. Stworzyli urbanistyczną hybrydę kwartału i placu miejskiego, która z jednej strony domyka przestrzeń jak zwarta zabudowa, a z drugiej zachowuje walory otwartej przestrzeni publicznej. Jak to możliwe? Większość kubatury budynku została ukryta pod ziemią, a część naziemna została zredukowana do minimum. W ten sposób wpisuje się ona we współczesną przestrzeń, zachowując jej historyczne walory.

Przejść do podziemia

Do budynku prowadzą dwa wejścia z panelami obrotowymi, które po zamknięciu tworzą pełną ścianę zlicowaną z elewacją i stanowią dodatkowe jego zabezpieczenie. W części naziemnej znajduje się kawiarnia i szatnia oraz pomieszczenia pomocnicze: biura i zaplecze kawiarni. Przestrzeń ekspozycyjna zaś, , to część podziemia, gdzie znalazły się sale konferencyjne oraz pomieszczenia techniczne. Częściowo dwukondygnacyjna przestrzeń ze swobodnie rozrzuconą siatką słupów ma charakter otwarty, tworząc elastyczne ramy dla wystawy. Ta zaś pokazuje najważniejsze momenty w historii powojennego Szczecina i całego Pomorza Zachodniego, przełomy, które zmieniały różne dziedziny życia. Upamiętnia przede wszystkim wydarzenia w PRL przemilczane, wpisane w narrację „społeczeństwa oporu” przeciwko władzy ludowej.

Jak podkreśla autor projektu architekt Robert Konieczny, schodząc ciemnymi schodami do sali ekspozycyjnej, „zanurzamy się w historii” i trafiamy do zupełnie innej rzeczywistości. Wyjście, które stanowi jasne narożne schody, daje poczucie powrotu do teraźniejszości. I choć wystawa skierowana jest do wszystkich, to stworzona została głównie z myślą o młodszych pokoleniach, dla których ostatnie kilkadziesiąt lat jest już odległą przeszłością. Stąd w programie działania Centrum Dialogu Przełomy znajdują się niekonwencjonalne projekty edukacyjne, a przy tworzeniu ekspozycji wykorzystane zostały najnowsze środki przekazu i techniki multimedialne.

Detal ma znaczenie

W uzyskaniu zamierzonego rezultatu niezwykle ważny okazał się staranny dobór materiałów wykończeniowych i wyposażenia. W efekcie nawierzchnia placu, elewacja, panele obrotowe i wnętrze części parterowej budynku sprawiają wrażenie, jakby były wykonane z tego samego materiału, a budynek i plac stanowią jeden organizm. Na uwagę zasługuje także wystrój i wyposażenie łazienek. Utrzymane w tej samej tonacji kolorystycznej, co cały budynek doskonale wpisują się w jego koncepcję. Dominują tu ciemne, zdecydowane barwy oraz beton. Na ich tle biała ceramika sanitarna marki Geberit prezentuje się niezwykle efektownie. Nowoczesna forma misek ustępowych Flow 300 oraz pisuarów Renova nr. 1 idzie w parze z funkcjonalnością. Wysokiej jakości wytrzymała ceramika zapewnia trwałość na lata nawet w przestrzeniach publicznych, a powłoka KeraTect® zapobiega powstawaniu osadu i ułatwia utrzymanie łazienek w czystości. Do całości dobrano przyciski spłukujące Geberit Sigma 30 w czarnym kolorze. Dzięki temu są one właściwie niewidoczne, przez co nie zakłócają minimalistycznego, surowego charakteru pomieszczeń sanitarnych. Z kolei w łazienkach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami komfort i wygodę zapewniają poręcze Lehnen. Wykonane z trwałej stali nierdzewnej są odporne na działanie wody oraz obciążenia związane z codziennym użytkowaniem. Dzięki chromowanej powłoce wyglądają estetycznie i dobrze wkomponowują się w wystrój wnętrz. Wszystko to potwierdza dbałość o każdy, nawet najmniejszy detal architektoniczny w projekcie całego budynku.