Z szacunkiem do natury i tradycji
Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni (PL)
Budynek został wzniesiony na polanie w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo, który rocznie odwiedza ponad 30 tys. osób. Oprócz funkcji ogrodowej pełni również rolę ośrodka edukacyjnego Nadleśnictwa Gdańsk. To miejsce dla leśników, grup dzieci i młodzieży, a także indywidualnych zwiedzających, którzy chcą zgłębić tajemnice flory i fauny.
Architektura inspirowana stodołami
Bryła budynku nawiązuje do tradycyjnych stodół, tworząc dwa kameralne dziedzińce. Wnętrza zaprojektowano w sposób elastyczny – centrum budynku stanowi sala ekspozycyjna do organizacji wystaw i wydarzeń, a na poddaszu znajduje się otwarta przestrzeń biurowa. Dzięki otwartości wnętrz, budynek przyciąga różnorodne grupy odbiorców i stanowi część edukacyjnego doświadczenia – pokazując, jak drewno może być wszechstronnie wykorzystywane w nowoczesnej architekturze.
Innowacyjne technologie i ekologiczne podejście
Budynek powstał z prefabrykowanych elementów z drewna klejonego krzyżowo (CLT), co stanowi pierwszy tego typu projekt w Polsce dla obiektu użyteczności publicznej. Technologia CLT zapewnia wysoką wytrzymałość, doskonałe parametry akustyczne i energooszczędne, a także wpisuje się w ekologiczny charakter budynku.
Wnętrza przyjęły industrialny styl, w którym podkreślono elementy konstrukcyjne oraz surowe drewniane panele. Meble i wyposażenie również wykonane są z drewna, co wprowadza naturalny klimat i akcentuje proekologiczny charakter budynku. Obecność drewna, jego struktura oraz zapach pozytywnie wpływają na odczucia użytkowników, zapewniając poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Fasada budynku wyróżnia się natomiast zastosowaniem starożytnej techniki Shou Sugi Ban, w której drewno jest zwęglane, co chroni je przed działaniem warunków atmosferycznych,w tym również przed promieniami UV oraz przed szkodnikami i nadaje mu unikalny wygląd. Ta metoda nawiązuje do lokalnych tradycji i jest pierwszą tego rodzaju realizacją w Polsce dla obiektu publicznego.
Komfort dla zwiedzających
Projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo koncentruje się na wygodzie i bezpieczeństwie użytkowników. Na parterze znajdują się ogólnodostępne toalety, w tym dla osób o ograniczonej sprawności, a także męska i damska. W tych pomieszczeniach zastosowano sprawdzone produkty marki Geberit, w tym umywalki i miski WC z serii Selnova, pisuary z serii Selnova Felix, a także umywalki i miski WC z serii Selnova Comfort. Wszystkie te produkty, dedykowane obiektom użyteczności publicznej zapewniają funkcjonalność i wysoką jakość.
Aby zwiększyć dostępność do sanitariatów, stworzono zewnętrzny obiekt toaletowy, który harmonizuje z architekturą głównego budynku. Wewnątrz znajdują się trzy toalety – dla osób o ograniczonej sprawności oraz toalety męska i damska – wyposażone w analogiczne produkty Geberit co w budynku głównym, dostosowane pod względem estetyki i funkcjonalności. Armatura i spłuczki są zaprojektowane tak, aby umożliwiały oszczędność wody, co doskonale wpisuje się w ekologiczny i edukacyjny charakter całego obiektu.
Nowoczesność w zgodzie z naturą
Projekt budynku edukacyjnego w Marszewie doskonale wpisuje się w trend biofilii, który promuje bliską relację między naturą a człowiekiem. Łączy on innowacyjne rozwiązania technologiczne z lokalnymi tradycjami architektonicznymi, tworząc przyjazną przestrzeń do edukacji i odpoczynku w zgodzie z otaczającą przyrodą.
Galeria zdjęć
Fakty
Geberit Know-how
Zastosowane produkty Geberit
- Umywalki i miski WC z serii Selnova
- Pisuary z serii Selnova Felix
- Umywalki i miski WC z serii Selnova Comfort
Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów
Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.
Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.