The Circle w Zurychu

The Circle jest doskonałym przykładem konstrukcji o wysokim zagęszczeniu, ponieważ zajmując powierzchnię 30,000 m², przekształca ją w 180,000 m² przestrzeni użytkowej. Ten kompleks budynków na największym szwajcarskim lotnisku w Zurich-Kloten wyznacza również nowe standardy w zakresie zrównoważonego budownictwa. Geberit miał tu istotny wkład, dostarczając szeroką gamę produktów.

Przybywający do The Circle – na przykład przed odlotem na wakacje – mogą pomyśleć, że znajdują się w centrum miasta, a nie na lotnisku. Ta nowoczesna inwestycja mieści w sobie sklepy, bary i restauracje, a także biura międzynarodowych firm i centrum kongresowe dla 2,500 gości. Dwa hotele Hyatt oraz klinika ambulatoryjna, prowadzona przez Szpital Uniwersytecki w Zurychu, stanowią dodatkowe udogodnienia w tym tętniącym życiem miejscu, którego pierwotnie dostępna powierzchnia 30,000 m² została obecnie zwielokrotniona. Jest to konstrukcja o wysokim zagęszczeniu, gdzie każdy metr kwadratowy jest cenny i może zostać wykorzystany na różne sposoby.

Dobre wykorzystanie szarej wody

The Circle w Zurychu (© Flughafen Zürich AG )

The Circle to przykład architektury, która jest nie tylko nowoczesna i wielofunkcyjna, lecz także – co równie ważne dla dzisiejszego społeczeństwa – zrównoważona. Otwarty w listopadzie 2020 obiekt wyznacza nowe standardy ekologicznego projektowania. To dzięki temu może się pochwalić najwyższym poziomem certyfikacji LEED, w systemie opracowanym przez U.S. Green Building Council, czyli LEED Platinum. Ta nowoczesna inwestycja jest także największym dotychczas projektem budowlanym, który został certyfikowany zgodnie z wytycznymi Swiss Minergie. Oszczędne gospodarowanie wodą to jeden z elementów, przyczyniających się do pozytywnej oceny cyklu życia tego budynku. Dzięki oszczędnym kranom i wykorzystaniu wody deszczowej jako szarej wody, cały obiekt zużywa średnio o połowę mniej wody pitnej, niż zwykłe budynki. W The Circle około 85 procent toalet jest spłukiwanych przy użyciu szarej wody. Geberit przyczynił się do realizacji tej koncepcji, dostarczając system odwodnienia dachów Pluvia oraz wysoce dźwiękochłonny system kanalizacyjny Silent-db20

Zieleń w sercu

Zielone serce The Circle to jednak przede wszystkim pasywne rozwiązania, dostarczające energię potrzebną do ogrzewania i chłodzenia obiektu. W fundamentach budowli znajduje się 1,150 pali, z czego 850 zostało zaprojektowanych jako pale energetyczne. Latem odprowadzają one nadmiar ciepła do ziemi, gdzie jest magazynowane w postaci energii. W zimie można jej używać do ogrzewania bydynku. Energia elektryczna z zewnątrz wykorzystywana jest tylko do obsługi pomp ciepła i agregatów chłodniczych. Co więcej – część energii elektrycznej pochodzi z paneli słonecznych, które zostały zainstalowane na wszystkich nadających się do tego powierzchniach dachu. The Circle ma nie tylko zielone serce, lecz także własne zielone płuca – czyli 80,000 m² lasów, łąk i bagien, przekształconych w park, w którym podróżni oraz mieszkańcy mogą odpocząć i zrelaksować się na łonie natury.

The circle w Zurychu

Geberit know-how

Zastosowane rozwiązania Geberit
System kanalizacyjny, odwadniania dachu Pluvia
Systemy instalacyjny Duofix i GIS
System kanalizacyjny Silent-db20
Przyciski spłukujące Sigma30

Architekt: Riken Yamamoto
Właściciel: Flughafen Zürich AG i Swiss Life AG
Zarządzanie projektem: HRS Real Estate AG
Projekt parku: Studio Vulkan Landschaftsarchitektur GmbH

Adres: The Circle, Zurich Airport, CH-8058 Zurich

Copyright (© Flughafen Zürich AG )