Melbourne Connect

Idee, które poruszają świat, potrzebują odpowiedniej lokalizacji, a Melbourne Connect właśnie ją zapewnia. Ten kompleks budynków w australijskiej metropolii łączy technologie cyfrowe i ekologiczny know-how. Nie mogło też zabraknąć rozwiązań Geberit.

Czy budynek rzeczywiście może ułatwić znajdowanie rozwiązań globalnych problemów? Melbourne Connect zdecydowanie ma takie ambicje. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ten kompleks budynków po prostu zapewnia przestrzeń, ale jego otwarta, łatwo dostępna architektura tworzy dokładnie ten rodzaj otoczenia, który sprzyja współpracy i dzieleniu się wiedzą.

Ideą, która przyświecała Uniwersytetowi w Melbourne w realizacji tego projektu, było stworzenie centrum badań nad technologiami przyszłości, gdzie nauka i biznes będą mogły swobodnie wymieniać know-how. Miało ono powstać w Strefie Innowacji (Innovation District) w Melbourne. Melbourne Connect – obiekt, który został otwarty w kwietniu 2021 – jest jednak czymś znacznie więcej. To także miejsce spotkań, przestrzeń co-workingowa, centrum start-upowe, świetlica dla 90 dzieci i akademik z 376 pokojami.

Zrównoważony rozwój w praktyce

Melbourne Connect, innowacyjne centrum transferu know-how (© Peter Casamento, Marc Williams)

Już sam budynek przyczynia się do rozwiązywania problemów współczesensego świata poprzez redukcję stężenia CO² w atmosferze, oszczędne korzystanie z wody oraz ochronę innych zasobów naturalnych. Melbourne Connect zdobył aż sześć gwiazdek – czyli maksymalną liczbę – za stosowanie się do zasad zrównoważonego rozwoju, w ramach systemu oceny, stworzonego przez Green Building Council of Australia (GBCA). Ale to nie koniec. Efektywność energetyczna budynku została oceniona na 5 z 6 możliwych gwiazdek, zaś poziom oszczędzania wody na 4,5 gwiazdki w NABERS Rating – systemie oceny efektywności środowiskowej budynków, wprowadzonym z inicjatywy rządu Australii.

Dlaczego Melbourne Connect jest tak wyjątkowy? Specjalnie opracowany projekt elewacji optymalizuje ekspozycję na światło słoneczne i wykorzystanie światła dziennego. Czujniki mierzą parametry atmosfery wewnątrz budynku, kontrolując jednocześnie zapotrzebowanie na energię. To rozwiązanie daje w efekcie oszczędność energii na poziomie 33 procent. Warto dodać, że w budynku wykorzystywana jest energia geotermalna oraz słoneczna.

Naturalnie z Geberit

Melbourne Connect, innowacyjne centrum transferu know-how (© Peter Casamento, Marc Williams)

Dzięki wtórnemu wykorzystaniu wody z opadów, zmniejszyło się także zużycie wody pitnej – o całe 20 procent. Świadome oszczędzanie wody jest szczególnie ważne w Australii, gdzie ekstremalne zjawiska pogodowe występują coraz częściej. Właśnie dlatego deszcz to cenne źródło wody dla Melbourne Connect.

Ekspercka wiedza Geberit okazała się bardzo pomocna przy budowie instalacji odprowadzającej ścieki. W dwóch z trzech wież Melbourne Connect są one odprowadzane przy pomocy systemu Geberit SuperTube. To rozwiązanie pomaga oszczędzać przestrzeń, materiały i zasoby, stanowiąc istotny wkład w ochronę środowiska.

Fakty

Geberit Know-how

Geberit Know-how

Zapisz się do eView Newsletter Geberit dla architektów

Kolaż zdjęć budynków referencyjnych (© Geberit)

Na całym świecie produkty i rozwiązania Geberit są stosowane w budynkach różnego rodzaju. Na tej stronie znajdziesz wybór najciekawszych obiektów.

Newsletter Geberit - „eView”, podejmuje aktualne tematy z branży budowlanej. Oprócz spektakularnych przykładów projektów, „eView” obejmuje również wywiady z architektami, ekspertami budowlanymi i projektantami, a także inne ciekawe informacje.