Łazienki dawniej i dziś

Czy wzięcie prysznica stanowi dla Ciebie krótką przerwę? Chwila, która należy do Ciebie, odrobina komfortu dla ciała i duszy.

Czas tylko dla siebie. Gdzie możemy to znaleźć w codziennym życiu? Dokładnie - w łazience, pod prysznicem! Kiedy ciepła woda powoli spływa po skórze, powodując jej mrowienie, a delikatny strumień wody masuje skórę głowy, pozwalając odrobinę głębiej oddychać. Czujesz się nie tylko czysta, ale także zrelaksowana. Krótko mówiąc, czujesz się komfortowo we własnej skórze. Ale woda nie zawsze oznaczała czystość i odprężenie. W XVII i na początku XVIII wieku mycie wodą uważano za niezdrowe, ponieważ sądzono, że woda przenosi i wywołuje choroby, gdy wchodzi w kontakt ze skórą.

Dziecko kąpiące się w balii
Mężczyzna relaksujący się w wannie

Prawdziwa wygoda

W dzisiejszych czasach łazienka z prysznicem stanowi w zasadzie standard, nieprawdaż? Cóż, tak, w wielu częściach świata to prawda. Ale aż do połowy XIX w., aby zadbać o higienę osobistą, normalnie odwiedzano publiczne myjnie i łaźnie - a nasi dziadkowie nadal mogą sobie przypomnieć, jak to było, gdy cała rodzina gromadziła się w kuchni w sobotnie wieczory, by po kolei wskakiwać do balii. Dopiero w połowie XX w. łazienka stała się w domu samodzielnym pomieszczeniem. W latach pięćdziesiątych wygląd łazienki miał drugorzędne znaczenie: w centrum uwagi znajdowały się funkcjonalne aspekty związane z codziennym myciem. Łazienki były małe, a szczególną uwagę poświęcono zapewnieniu prywatności. Dopiero w pierwszej dekadzie XXI w. pojawiła się łazienka w nowej formie, jako bardziej otwarte, często bardziej przestronne pomieszczenie, bez nieprzejrzystych kabin prysznicowych i ścianek działowych.

Zdrowie i dobre samopoczucie

Dziś, w dobie wyraźnego kultu ciała, coraz więcej czasu spędzamy w łazience i wypracowaliśmy własne, osobiste rytuały umożliwiające nam dbanie o siebie i zapewniające dobre samopoczucie. Według badania przeprowadzonego przez Gesellschaft für Konsumforschung (Towarzystwo Badań Konsumenckich), 41% ankietowanych stwierdziło, że łazienka jest dla nich ważnym miejscem wytchnienia. 70% stwierdziło, że relaks jest dla nich istotną kwestią. Coraz popularniejsze są prysznice typu wellness, programy aromaterapeutyczne i specjalne efekty świetlne, podobnie jak technologie zapewniające dźwięk i rozrywkę. Innym interesującym faktem wyłaniającym się z badania jest to, iż 70% osób powyżej 55. roku życia zgadza się, że „higiena osobista jest ważnym warunkiem zasadniczym do tego, aby czuć się młodo”.

Wystrój wizualny także jest ważny

Nawiasem mówiąc, każdy, kto chce zadbać o doskonałe samopoczucie w łazience powinien wziąć pod uwagę, że kluczową kwestią są tu materiały, wzornictwo i struktura pomieszczenia oraz mebli, a także odpowiednie oświetlenie. Jedynie wysokiej jakości meble w połączeniu z indywidualnymi rytuałami związanymi z dbaniem o siebie stwarzają idealne środowisko dla dobrego samopoczucia oraz miejsce, które pozwala na relaks i przepływ kreatywnych pomysłów.

Bądź zawsze na bieżąco

Ikona newslettera

Zapisz się na nasz newsletter i nie przegap żadnych nowości, wydarzeń ani porad dotyczących łazienki. Bądź na bieżąco z najnowszymi produktami, ważnymi datami w kalendarzu i informacjami na temat utrzymywania czystości, optymalizacji przestrzeni, komfortu, wzornictwa, przyjazności dla użytkowników i dostępności w łazience.

Zapisz się na nasz newsletter

Produkty łazienkowe

Twoja dodatkowa korzyść Inspiracja i wsparcie przy planowaniu na drodze do nowej łazienki

Narzędzie z inspiracjami


Odkryj pomysły i funkcje w nowoczesnej łazience i wybierz to, co lubisz i co jest dla Ciebie ważne. Możesz w zaledwie kilku krokach połączyć elementy swojej wymarzonej łazienki.

Skontaktuj się z nami.


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego.

Newsletter


Zapisz się do naszego Newslettera. Dzięki temu będziesz otrzymywać ciekawe informacje, porady i wskazówki jak Twoja łazienka może stać się bardziej przyjazna i funkcjonalna.