Biały: wieloaspektowy kolor

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego biel jest tak popularna w łazienkach i czy zdałeś sobie sprawę, że ten kolor niekoniecznie zawsze wygląda tak samo?

Każdy, kto kiedykolwiek stał przed półką z białą farbą w sklepie budowlanym, wie, że biały kolor ma wiele odcieni. Istnieje około 100 umieszczonych na liście odcieni bieli. Dostępne opcje to stara biel, biel polarna, biel kości słoniowej i wiele innych - w którymś momencie prawie na pewno natkniesz się na określenie „biel alpejska”.

Biel alpejska: co to właściwie jest?

Biel alpejska to nieco cieplejszy odcień bieli, zaprojektowany specjalnie do łazienek, dlatego czasami nazywany jest bielą sanitarną. Został on zdefiniowany w 1987 r. przez European Fachverband für Sanitär-Keramische Industrie (profesjonalne stowarzyszenie branży ceramiki sanitarnej). Odpowiada on ustalonemu kolorowi RAL „biały sygnałowy” i jest postrzegany jako bardzo neutralny. Biel alpejska ma na celu zapewnienie uczucia świeżości w łazience, jednocześnie stwarzając poczucie większej przestrzeni i światła. Kolor ten symbolizuje również higienę i czystość. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o odcienie bieli, odrobina żółtego wnosi do pomieszczenia poczucie ciepła i komfortu, podczas gdy chłodniejsze odcienie niebieskiego i szarego tworzą prosty, chłodny wygląd. Należy jednak pamiętać, że nawet precyzyjnie zdefiniowany odcień bieli może wyglądać inaczej w przypadku różnych materiałów, takich jak plastik, szkło czy ceramika. Wynika to z fizyki percepcji wzrokowej.

W jaki sposób działa percepcja kolorów?

Trzy czynniki odgrywają zasadniczą rolę w widzeniu: źródło światła, postrzegany przedmiot i sam widz, ponieważ nasze postrzeganie kolorów i przedmiotów jest wynikiem wzajemnego oddziaływania między okiem a mózgiem. Innym kluczowym czynnikiem w postrzeganiu przez nas kolorów jest sposób, w jaki obserwowany obiekt odbija światło. Jeśli 100% światła jest odbijane z powrotem, widzimy czystą biel. Jeśli nie ma odbicia, widzimy czerń. Ważny jest również stan powierzchni: Na przykład porysowana pokrywa sedesowa ma inny kolor niż pokrywa bez zarysowań.

Neutralne kolory stanowią popularny wybór do łazienek.

Dziś w wielu łazienkach nadal stosuje się klasyczną biel. Podobnie jak kuchnia, łazienka jest pomieszczeniem, którego wygląd i wyposażenie często maja ponadczasowe wzornictwo. To wyjaśnia, dlaczego wielu właścicieli domów preferuje neutralne kolory. Biały kolor stanowi nieprzemijający trend. Pasuje do wszystkiego, a jeśli coś się popsuje, na ogół łatwiej jest znaleźć jego odpowiedni zamiennik niż w przypadku modnych kolorów.

Talent do projektowania

„Nie jest łatwo zaprojektować dopasowaną kolorystycznie łazienkę, w której wszystkie przedmioty mają ten sam odcień bieli” - mówi Martin Rohrer z firmy Geberit, ekspert w dziedzinie kolorów i materiałów. Jego zalecenie? „Najlepiej kupować ceramikę sanitarną od jednego producenta i z jednej serii łazienkowej - oznacza to, że należy unikać wybierania np. umywalki i toalety w nieco innych kolorach. Można również pobawić się kontrastami. Dlaczego nie połączyć białej ceramiki z meblami w różnych kolorach lub wykonanymi z drewna? Ale osobom, które chcą tak dalece jak to możliwie trzymać się klasycznej bieli, radziłbym wykorzystać kolorowe dodatki, takie jak tekstylia łazienkowe, aby dodać do łazienki nieco więcej koloru i stworzyć harmonijną równowagę.”

Bądź zawsze na bieżąco

Cztery zdjęcia z artykułami o produktach Geberit

Zapisz się na nasz newsletter i nie przegap żadnych nowości, wydarzeń ani porad dotyczących łazienki. Bądź na bieżąco z najnowszymi produktami, ważnymi datami w kalendarzu i informacjami na temat utrzymywania czystości, optymalizacji przestrzeni, komfortu, wzornictwa, przyjazności dla użytkowników i dostępności w łazience.

Zapisz się na nasz newsletter

Produkty łazienkowe

Twoja dodatkowa korzyść Inspiracja i wsparcie przy planowaniu na drodze do nowej łazienki

Narzędzie z inspiracjami


Odkryj pomysły i funkcje w nowoczesnej łazience i wybierz to, co lubisz i co jest dla Ciebie ważne. Możesz w zaledwie kilku krokach połączyć elementy swojej wymarzonej łazienki.

Skontaktuj się z nami.


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego.

Newsletter


Zapisz się do naszego Newslettera. Dzięki temu będziesz otrzymywać ciekawe informacje, porady i wskazówki jak Twoja łazienka może stać się bardziej przyjazna i funkcjonalna.

3D Planer


Zaplanuj łazienkę online, korzystając z planera 3D i wybieraj spośród różnych opcji.