Nowy pałac imperium medialnegoSiedziba Axel Springer , Berlin (DE)

Firma medialno-technologiczna Axel Springer tworzy architektoniczną manifestację w Berlinie. W dawnej dzielnicy gazetowej miasta wznosi się nowy, imponujący budynek. Geberit jest reprezentowany zarówno przed, jak i za ścianą.

W sercu Berlina uwagę zwraca nowoczesny kompleks biurowy: nowy budynek Axel Springer. Firma medialna wydaje gazety takie jak “Bild“ i “Welt“. Na powierzchni 52 000 metrów kwadratowych rozmieszczonych jest ponad 3 000 miejsc pracy, studia telewizyjne, redakcje i restauracje. Budynek ma 13 kondygnacji, z których dwie znajdują się pod ziemią.

Zaprojektowany przez holenderskiego architekta Rema Koolhaasa sześcian budynku podzielony jest na część północną i południową. W atrium o wysokości 45 metrów kładka łączy bieg muru. Podczas gdy dolne kondygnacje są ułożone tarasowo w kierunku środka budynku, pięć górnych pięter jest zawieszonych na konstrukcji dachu i skierowanych do wnętrza.

Systemy rurowe i odwodnienie dachu

W tym berlińskim budynku produkty Geberit są instalowane przed i za ścianą. Andreas Frischmuth, który był odpowiedzialny za usługi budowlane, rurociągi i instalacje sanitarne, mówi: „Biorąc pod uwagę krótki okres budowy i lokalizację w centrum miasta, wysiłek logistyczny związany z dostawami materiałów był ogromny. Byliśmy na miejscu z 35 instalatorami na Musieliśmy działać szybko i budowaliśmy równolegle do pięciu pięter”.

Do instalacji wody pitnej i ogrzewania zastosowano system doprowadzania Geberit Mapress ze stali nierdzewnej. Ponadto hydraulicy w nowym budynku Axel Springer postawili na system odwadniający Geberit Silent-db20 o wysokiej izolacji akustycznej oraz, w niektórych przypadkach, na bardziej ekonomiczny system Geberit Silent-PP.

Na dachu montowany jest system odwadniający Geberit Pluvia. Podczas deszczu zasysa z dachu do 25 litrów wody na sekundę na wlot. Przyłącza i rury spustowe wykonane są z rur Geberit PE. Część ceramiki również pochodzi z firmy Geberit - w szczególności miski WC z serii Renova lub Renova Comfort. Za ścianą stosowany jest system instalacyjny Geberit Duofix.

Geberit Renova Rimfree® WC

Geberit Renova Rimfree® WC (© Geberit)

Ceramika WC Geberit Renova jest delikatnie zaokrąglona. Aby zaoferować nowoczesne rozwiązania do każdej łazienki, dostępne są w wersji wiszącej i stojącej oraz z różnymi spłuczkami wyeksponowanymi. Dzięki technologii bezkołnierzowej Geberit Rimfree® oraz trwałej i higienicznej specjalnej powłoce szkliwa KeraTect® ceramika WC jest szczególnie łatwa w czyszczeniu i trwała. Wariant premium oferuje dodatkowo w dużej mierze ukryty syfon i widoczne mocowanie.

Fakty

Axel Springer

Axel Springer

  • Właściciel budynku: Axel Springer SE
  • Architektura: Rem Koolhaas, OMA Rotterdam
  • Oddanie: Październik 2020