Zachęcamy do pobrania Przewodnika po PRS, stworzonego, przy naszym wsparciu, przez agencję badawczo-rozwojową ThinkCo i pracownię Decoroom. Raport to kompendium wiedzy związanej z projektowaniem budynków z mieszkaniami do wynajęcia, opisujący wszystkie fazy powstawania takiej inwestycji – od planowania przez realizację aż po zarządzanie. Geberit z dumą wspierał projekt swoją wiedzą i doświadczeniem związanymi z projektowaniem i wyposażeniem łazienek do takich przestrzeni.
Nie ulega wątpliwościom, że współczesny rynek mieszkań na wynajem rozrasta się obecnie dużo bardziej dynamicznie niż w latach wcześniejszych. Czerpiąc wzorce z rynków zachodnich w Polsce coraz częściej pojawiają się nie pojedyncze mieszkania, a całe bloki i osiedla przeznaczone pod wynajem długoterminowy. Jak zmienia się skala wynajmu przestrzeni mieszkalnych w Polsce i co się z tym wiąże?
Długoterminowy wynajem mieszkań w Polsce funkcjonuje już od długiego czasu – inwestor kupuje lokal, który następnie dostosowuje do potrzeb osób, mających w nim zamieszkać. Proces ten był prosty i w zasadzie funkcjonował jako najbezpieczniejsza forma inwestycji – ceny mieszkań od wielu lat rosły, podobnie jak ceny wynajmu. Nic więc dziwnego, że poważniejsi inwestorzy pokroju funduszy inwestycyjnych zdecydowali się na podjęcie rękawicy w dużo szerszym zakresie.
Jako pierwszy na polskim rynku działać zaczął państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem, w 2014 roku kupując pierwszy budynek wielorodzinny. W niespełna siedem lat dysponował już 2000 mieszkań. W międzyczasie do Polski wkroczyli inni inwestorzy, oddając do użytku aż 7266 lokali i wciąż budując 25 tysięcy. A to jeszcze nie wszystko, bo w ciągu następnych 5-7 lat ma ich powstać 90 tysięcy
Na atrakcyjność mieszkania wpływa przede wszystkim jego lokalizacja. Najbardziej pożądane są osiedla ulokowane bliżej centr miast, szczególnie posiadające szeroki wachlarz usług oraz dobrą renomę. Niebagatelne znaczenie ma także bliskość terenów zielonych, parków czy lasów. Tereny podmiejskie są raczej mało atrakcyjną propozycją – o ile dla decydujących się na własne mieszkanie mogą być rzeczywiście interesujące, o tyle ktoś, kto nie przeznacza wkładu własnego, nie będzie chciał ograniczyć kosztów wynajmu poświęcając tym samym szybki dojazd do pracy czy szkoły.
Oczywista jest także wysokość czynszu. Wpływ na koszty ma zdecydowanie lokalizacja, jednak na mieszkanie w dogodnym miejscu najemca jest skłonny zapłacić więcej. Ponadto funkcjonalność, metraż i jakość lokalu ma niebagatelny wpływ na jego cenę – większy nawet niż liczba pokoi czy ich aranżacja.
W związku z rosnącymi cenami mieszkań i zmianą stylu życia, to już nie dwudziestolatkowie decydują się najchętniej na wynajem, ale trzydziestolatkowie. Jest to podyktowane faktem, iż często nie stać ich lub nie chcą kupować własnego lokum. Ta ostatnia decyzja staje się coraz popularniejsza, w szczególności wśród młodego pokolenia, które niedługo rozpocznie poszukiwania własnego miejsca do życia. Mowa tu o generacji Z, odchodzącej od zasady posiadania własnych nieruchomości, a skupionej bardziej na doświadczaniu i czerpaniu z życia. Najem jest dla nich sposobem na życie.
Wśród najczęściej wynajmujących mieszkania można wymienić przede wszystkim singli (31,1%) i pary bezdzietne (30,3%). Duży odsetek to również mieszkające razem, niezależne od siebie osoby (19,7%).
Funkcjonalna łazienka musi spełniać szereg założeń, które pozwolą na jej długotrwałe wykorzystywanie bez utraty swoich walorów. Ważne są przede wszystkim zastosowanie odpowiednich materiałów na podłodze, ścianach czy zapewnienie wytrzymałych, odpornych na kontakt z wodą ościeżnic i drzwi. Płytki na podłodze powinny być odporne na ścieranie, natomiast te na ścianie – odporne na wilgoć. W jednych i drugich należy stosować wilgocioodporne fugi, natomiast wzorniczo tak dostosować kolorystykę, aby swoją neutralnością stworzyła ponadczasowy efekt. Nie można zapomnieć też o czyszczeniu – ważne, aby przebiegało szybko i bezproblemowo.
Najważniejszy element łazienki, czyli toaleta, jest jednocześnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na oszczędności. Dlatego ważne, aby zagwarantować jak najbardziej przemyślane rozwiązania. Jednym z nich będzie wybór wiszącej miski WC ze stelażem podtynkowym, wyposażonym w oszczędny tryb spłukiwania. Pozwoli to na oszczędzenie wody i jednocześnie zagwarantowanie niższych rachunków. Podobny argument przemawia za stosowaniem baterii wyposażonych w termostat oraz perlator.
Aby zapewnić większą optyczną przestrzeń łazienki warto zastosować w strefie prysznica odpływ liniowy lub ścienny oraz szklany parawan. Zapewni to większą przestronność całego wnętrza. W optycznym zwiększaniu powierzchni łazienki pomogą też duże lustra, które dodatkowo ją rozjaśnią. Te z wbudowanymi możliwościami doświetlenia łazienki będą dodatkowym atutem.
Mieszkania do wynajęcia mogą być dużym wyzwaniem pod względem aranżacyjnym. Dynamicznie rozrastający się rynek takich powierzchni sprawia, że wiele osób zaczyna wymagać coraz więcej od takich miejsc.