Precz z legionellą

Czy wiesz, że w Twoich rurach podskakują miliony maleńkich stworzeń, głęboko ukrytych i niewidocznych dla ludzkiego oka? Mówimy tutaj o legionelli i innych bakteriach, które występują zarówno w naturze, jak i w naszych systemach wody pitnej. Woda stojąca i temperatury od 25 do 50°C to idealne warunki do niezauważalnego rozmnażania się tych bakterii.

Legionella to bakterie, których z całą pewnością nie chcemy wpuścić do naszego organizmu. Ale ponieważ rozprzestrzeniają się w rurach wodociągowych, warto mieć oko na ich siedlisko.

Nie bój się legionelli

Ilustracja przedstawiająca bakterie legionelli w wodzie z kranu

Legionella to rodzaj bakterii, których z całą pewnością nie chcemy w organizmie człowieka. Na przykład podczas kąpieli bakterie Legionella pojawiają się, wydostając z głowicy prysznicowej i przenoszą się poprzez rozpylone mikrodrobinki wody, które mimowolnie wdychamy. Niezauważalnie odkładają się w ludzkich drogach oddechowych. Zdrowym osobom Legionella nie jest w stanie w żaden sposób zaszkodzić. Ale sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym.

Aby przede wszystkim uniknąć zachorowania, po długim okresie przestoju należy całkowicie wymienić wodę w rurach – na przykład w domu wakacyjnym, który nie był zamieszkany od miesięcy. „Woda w naszych rurach do wody pitnej musi zostać wymieniona najpóźniej po 72 godzinach, w przeciwnym razie rury szybko staną się rajem dla zarazków i bakterii, takich jak Legionella, ze względu na stojącą wodę i temperatury między 25 a 45°C”, informuje Beat Aebi, Product Manager Piping Systems International w firmie Geberit.

Wskazówki jak uniknąć bakterii legionelli w wodzie pitnej

  • Legionella ginie przy temperaturze wody powyżej 50°C. Mając to na uwadze, należy zwracać uwagę na temperaturę na wlocie zasobnikowego podgrzewacza wody i utrzymywać ją przez cały czas powyżej 55°C.
  • Po dłuższej nieobecności zalecamy płukanie rur z ciepłą i zimną wodą w Twoim (wakacyjnym) domu przez około dwie minuty. Dotyczy to w szczególności kranów i głowic prysznicowych. W tym czasie unikaj łazienki.
  • Legionella może również osiadać bezpośrednio w miejscu użycia. Mając to na uwadze, pamiętaj o regularnym usuwaniu kamienia z głowic prysznicowych i perlatorów – dysz na kranach w kuchni i łazience. Możesz je po prostu odkręcić, namoczyć w dowolnym standardowym środku do usuwania kamienia i ponownie założyć po czyszczeniu.
  • Krany są potencjalnymi miejscami gromadzenia się legionelli i innych bakterii. Mając to na uwadze, przeznacz (większość) nieużywanych kranów – takich jak te w pralni – do usunięcia. Na zimę zewnętrzne krany powinny być zamknięte. Opiekunowie lub hydraulicy mogą sprawić, że w odpowiednich odcinkach rur nie będzie więcej wody.
  • Właściciele domów powinni regularnie sprawdzać filtr wody użytkowej korzystając z usług hydraulika, i w razie potrzeby ten filtr wymieniać. W budynku mieszkalnym dozorca jest zwykle odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju profesjonalną wymianę.
  • W przypadku dużego problemu z legionellą może być wskazane zastosowanie tymczasowego spłukiwania sanitarnego, takiego jak Geberit Rapid. Można je zainstalować do odpowiedniego odcinka rury, aby zagwarantować regularne przepłukiwanie systemu wody pitnej bez większych prac związanych z przebudową oraz przy ograniczeniu kosztów.

Możesz być pewien, że postępując zgodnie z tymi wskazówkami, bakterie legionella będą miały problem z dostaniem się do systemu wodociągowego. Zdajemy sobie sprawę, że prawdopodobnie teraz zastanawiasz się, czy spłukiwanie sanitarne jest rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli tak, nie wahaj się skontaktować z instalatorem który z przyjemnością Ci doradzi.

Twoja dodatkowa korzyść Inspiracja i wsparcie przy planowaniu na drodze do nowej łazienki

Narzędzie z inspiracjami


Odkryj pomysły i funkcje w nowoczesnej łazience i wybierz to, co lubisz i co jest dla Ciebie ważne. Możesz w zaledwie kilku krokach połączyć elementy swojej wymarzonej łazienki.

Skontaktuj się z nami.


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego.

Newsletter


Zapisz się do naszego Newslettera. Dzięki temu będziesz otrzymywać ciekawe informacje, porady i wskazówki jak Twoja łazienka może stać się bardziej przyjazna i funkcjonalna.

Produkty łazienkowe

Bądź na bieżąco

Porady Geberit

Zapisz się na nasz newsletter i nie przegap żadnych nowości, wydarzeń ani porad dotyczących łazienki. Bądź na bieżąco z najnowszymi produktami, ważnymi datami w kalendarzu i informacjami na temat utrzymywania czystości, optymalizacji przestrzeni, komfortu, wzornictwa, przyjazności dla użytkowników i dostępności w łazience.

Zapisz się na newsletter

Która łazienka jest dla Ciebie odpowiednia?

Jakie dokładnie są Twoje potrzeby? Przestrzeń, czystość czy wzornictwo są dla Ciebie ważne? Chcesz produktów przyjaznych dla użytkownika lub wolisz jeszcze więcej komfortu jaki ma do zaoferowania toaleta myjąca Geberit AquaClean? A może wolisz uniwersalny design? Bez względu na to, jakie są Twoje potrzeby, upraszczamy codzienną rutynę dzięki naszym sprytnym rozwiązaniom łazienkowym.

Więcej przestrzeni w łazience
Wyższy standard czystości w łazience
Bardziej funkcjonalne wzornictwo łazienkowe
Większy komfort w łazience
Większa dostępność
Większa użyteczność w łazience