Strona używa plików cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu. Korzystając z naszej strony zgadzają się Państwo na ich użycie. Więcej informacji w sekcji poświęconej ochronie danych osobowych.

OK

Wywiad z Marco Lek

Ochrona przed hałasem od Geberit

Northview Bridge

«De Rotterdam» to największy budynek pod względem powierzchni w Holandii. 150 m wysoki i prawie 150 m długi wieżowiec położony na półwyspie Wilhelminapier nad rzeką Maas składa się z trzech zwartych wież, połączonych sześciopiętrowym cokołem. Zachodnia wieża mieści 45 mieszkalnych pięter, w środkowej 41-piętrowej wieży znajdują się biura, zaś wieża wchodnia to 43 poziomy biur oraz hotel.


Wywiad z Marco Lek, menedżerem projektu w Sanitair Installatie Hoogendoorn BV

Marco Lek

«De Rotterdam» to największy pod względem powierzchni obiekt w Holandii. Jakim szczególnym wyzwaniom w zakresie inżynierii sanitarnej należało sprostać przy tym projekcie?

Marco Lek: Największym wyzwaniem była dla nas ogromna powierzchnia, wysokość budynku 150 m oraz związana z tym bardzo duża ilość ścieków, które muszą być odprowadzane pionowo w dół. Normalny system kanalizacyjny nie wchodził w tym przypadku w grę. Innym istotnym zagadnieniem był hałas w kanalizacji. Geberit zaoferował nam techniczne rozwiązanie, niespotykane na rynku, dla obu problemów.


Jakimi produktami Geberit mógł Pan rozwiązać te problemy?

Marco Lek: System kanalizacyjny ma długość ponad 6 km i ma olbrzymią ilość przyłączonych przyborów sanitarnych. Tylko w biurach i hotelu jest 685 toalet. To jest ogromne wyzwanie w zakresie kanalizacji. Aby zapewnić optymalne odprowadzenie ścieków w całej rozciągłości, zdecydowaliśmy się na Geberit Silent-db20 w hotelu we wschodniej wieży. Dzięki temu zapobiegliśmy także emisji hałasu w instalacji.

Również konstrukcja dachu jest wymagająca. Co Pana przekonało do wyboru systemu odwadniania dachów Geberit Pluvia?

Marco Lek: Ten system oferuje wyjątkowe rozwiązania dla trudnych sytuacji budowlanych. Z uwagi na wytyczne nie mogliśmy umieścić Pluvii pod dachem. Zamiast tego musieliśmy zalać odwodnienie dachu w betonowym suficie. Ponadto wybraliśmy rury z izolacją akustyczną. To rozwiązanie zapewniło zarówno ochronę przed betonem jak i przed emisją hałasu.